CD4+ ve CD8+ T lenfositleri üzerinde eksprese edilen PD-1 transmembran glikoprotein düzeylerinin kas invaziv olmayan mesane kanserinin prognozu üzerine etkisi
Effect of the PD-1 level expressed in CD4+ and CD8+ T lymphocytes on tumor prognosis in non-muscle-invasive bladder cancer
  1. Tez No: 751441
  2. Yazar: FAHRETTİN ŞAMİL UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER GÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Mesane kanseri üroloji pratiğinde en sık karşılaşılan kanserlerden biridir. Mesane kanserlerinin %75'i ilk tanı anında kasa invaziv olmayan(KIOMK) evrededir. Aynı evre KIOMK hastalarında standart tedavi protokolünün uygulanmasına rağmen bu hastaların prognozları farklılık gösterebilmektedir. Bu farklılığın sebeplerinden birisi de bireyler arası değişkenlik gösteren immun sistemin etkinliğinin derecesidir. İmmun sistemin etkinliğinin derecesini belirleyen önemli mekanizmalardan biri programmed cell death-1/programmed death-ligand 1 etkileşimidir. Biz bu çalışmada KIOMK hastalarında CD4+ ve CD8+ T lenfositlerde eksprese edilen PD-1 düzeyinin kanser prognozu üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2015-2021 yılları arasında yüksek riskli lamina propria invaziv KİOMK tanısı almış ayrıca en az 6 kür adjuvan intravezikal BCG immünoterapisi uygulanmış hastalar çalışmaya dahil edildi. CD4+ ve CD8+ T lenfositlerin yüzeyinde eksprese edilen programlanmış hücre ölümü-1(PD-1) yoğunluğunun flowsitometrik açıdan değerlendirilmesi için hastaların rutin kontrolleri sırasında EDTA'lı birer tüpe kan numunesi alındı. Demografik ve medikal veriler retrospektif olarak kaydedildi. İntravezikal BCG immünoterapisine rağmen tedavi başarısızlığı gösteren (refrakter, relaps veya progresif KİOMK) 50 hasta içeren grup ile intravezikal BCG tedavisine tam yanıt vermiş ve en az 2 yıl rekürrensiz izlenmiş 50 hasta içeren grup çalışmaya dahil edildi. Hastaların PD-1 düzeylerinin progresyonları üzerindeki etkisi değerlendirildi. Bulgular: BCG'ye cevap veren ve BCG başarısız gruptaki hastalar CD8+ T lenfositlerde eksprese edilen PD-1 düzeyleri açısından karşılaştırıldığında (%25.9 ve 26.2, sırasıyla) aradaki farkın istatiksel olarak anlamlı olmadığı anlaşıldı (p=0,860). BCG'ye cevap veren ve BCG başarısız gruptaki hastalar CD4+ T lenfositlerde viii eksprese edilen PD-1 düzeyleri açısından karşılaştırıldığında (%33.5 ve 33.3, sırasıyla) aradaki farkın istatiksel olarak anlamlı olmadığı anlaşıldı (p=0,916). BCG başarısız grup kendi içinde nüks eden ancak progresyon göstermeyen hasta grubu ve progresyon gösteren grup olarak 2 gruba ayrıldı. Nüks eden grup ve progresyon gösteren gruptaki hastalar CD4+ T lenfositlerde eksprese edilen PD-1 düzeyleri açısından karşılaştırıldığında (%32.6 ve 33.7, sırasıyla) aradaki farkın istatiksel olarak anlamlı olmadığı anlaşıldı (p=0,907). Nüks eden grup ve progresyon gösteren gruptaki hastalar CD8+ T lenfositlerde eksprese edilen PD-1 düzeyleri açısından karşılaştırıldığında (%28.5 ve 24.8, sırasıyla) aradaki farkın istatiksel olarak anlamlı olmadığı anlaşıldı (p=0,460). Sonuç: Sonuç olarak periferik kandan çalışılan CD4+ ve CD8+ T lenfositlerde ekspresse edilen PD-1 düzeyleri yüksek riskli lamina propria invaziv KIOMK prognozu ile anlamlı ilişki göstermemektedir. PD-1 düzeyi çalışmamızda bahsedildiği üzere BCG tedavisinden, mevcut veya geçirilmiş enfeksiyonlardan etkilenebilmektedir. Çalışmamız içerisinde belirtilen kısıtlılıklar da gözönünde bulundurulduğunda; BCG tedavisi verilmeden önce, farklı biyokimyasal metodlarla, enfeksiyon açısından da hastalar değerlendirilerek, daha geniş seriler üzerinde gerçekleştirilecek ileriki çalışmalarla hipotezimizin tekrar değerlendirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Bladder cancer is one of the most common cancers in urology practice. Seventy-five percent of patients with this cancer are in the non-muscle-invasive bladder cancer (NMIBC) stage at the time of first diagnosis. Although the standard treatment protocol is applied in patients with NMIBC at the same stage, their prognosis may differ, mainly due to the varying degree of immune system effectiveness. The programmed cell death-1 (PD-1)/programmed death-ligand 1 interaction is an important mechanism determining the degree of an immune system's effectiveness. This study aimed to examine the effect of the PD-1 level expressed in CD4+ and CD8+ T lymphocytes on cancer prognosis in patients with NMIBC. Material and method: The study included patients who were diagnosed with high-risk lamina propria-invasive NMIBC at Diskapi Training and Research Hospital between 2015 and 2021 and received at least six cycles of adjuvant intravesical Bacillus Calmette-Guérin(BCG) immunotherapy. To evaluate the density of PD-1 expressed on the surface of CD4+ and CD8+ T lymphocytes in terms of flowcytometrics, blood samples were taken into separate EDTA tubes during the patients' routine follow-up. Demographic and medical data were recorded retrospectively. Two study groups were formed: the first consisted of 50 patients with treatment failure despite intravesical BCG immunotherapy and the second consisted of 50 patients with a complete response to intravesical BCG therapy followed up without recurrence for at least two years. The PD-1 levels of the patients and their effect on disease progression were evaluated. Results: When the patients in the BCG-responsive and BCG-failure groups were compared in terms of the PD-1 levels expressed in CD8+ T lymphocytes, the difference was not statistically significant (25.9 and 26.2%, respectively) (p=0.860). x However, the PD-1 levels expressed in CD4+ T lymphocytes statistically significantly differed between the BCG-responsive and BCG-failure groups (33.5 and 33.3, respectively) (p=0.916). The patients in the BCG-failure group were further divided into two groups as those with recurrence without disease progression and those with progression. The PD-1 levels expressed in CD4+ T lymphocytes significantly differed between the recurrent and progressive cases (32.6% and 33.7%, respectively) (p=0.907), but there was no statistically significant difference in the PD-1 levels expressed in CD8+ T lymphocytes (28.5% and 24.8%, respectively) (p=0.460). Conclusion: The PD-1 levels expressed in CD4+ and CD8+ T lymphocytes examined in peripheral blood are not significantly related to the prognosis of high-risk lamina propria invasive NMIBC. As mentioned in this study, the PD-1 level can be affected by BCG treatment, and current or past infections. Considering the limitations of the study, the tested hypothesis should be re-evaluated in further studies evaluating a larger series of cases with different biochemical methods in terms of infections before BCG treatment.