Farklı altyapı materyalleri ve teknikleri ile güçlendirilmiş polimetilmetakrilat protez kaide materyalinin mekanik özelliklerinin in-vitro olarak incelenmesi
In vitro investigation of the mechanical properties of polymethylmetacrylate denture base material reinforced with different infrastructure materials and techniques
- Tez No: 751444
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Protez kaide plağı yapımında en ideal materyal olarak kabul edilen Polimetilmetakrilat (PMMA)'ın metal ve benzeri materyaller ile güçlendirilmesi yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle overdenture protez kaidesinde tutucu parça etrafında meydana gelen kırıklar dişhekimliği pratiğinde sorun oluşturmaktadır. Günümüzde CAD/CAM teknolojisinin dişhekimliği alanında kullanımının artması ile birlikte yeni materyallerin kullanımı gündeme gelmiştir. Çalışmamızda farklı materyaller (metal ve PEEK) ve teknikler ile güçlendirilmiş PMMA protez kaide materyalinin kırılma ve PMMA ile bağlanma dayanımlarının in-vitro olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. CAD/CAM tekniği ile alt yapı materyali için stl formatında 64x10x0.7 mm boyutlarında, delikli ve deliksiz tasarımlar yapılmıştır. Yapılan tasarımlarda metal locater yuvaları için 2 farklı tasarım (açık ve kapalı) yapılmıştır. Kırılma dayanımı, elastik modülü ve maksimum kuvvet değerlendirmesi için alt yapı materyalleri ile PMMA kaide maddesi ile muflalama tekniği ile birleştirilmiş ve 64x10x3.3 mm boyutlarında 10 grup için toplam 100 adet örnek hazırlanmıştır. Bağlanma dayanımı değerlendirmesi için 10 mm çapında ve 2 mm kalınlığında, 3 farklı adeziv ve 3 farklı yüzey hazırlama yöntemi kullanılarak her gruptan 10 adet olmak üzere toplam 150 adet disk şeklinde örnek hazırlanmıştır. Eğme dayanımı, elastiklik modülü, maksimum kuvvet ve bağlanma dayanımı deneylerinde Universal Test Cihazı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reinforcement of Polymethylmethacrylate (PMMA), which is accepted as the most ideal material in the production of denture bases, with metal and similar materials is widely used. overdenture fracture especially in thinner areas over the implant attachments pose an important problem in dentistry practice. The use of new materials has increased as computer-aided design (CAD) and computer-aided manufacturing (CAM) become an increasingly popular part of dentistry. In our study, aimed to in-vitro evaluation of the fracture and bond strengths of PMMA denture base material reinforced with different materials (metal and PEEK) and techniques. With the CAD/CAM technique, reinforcement materials designed (with and without holes) in 64x10x0.7 mm dimensions in stl format and in these designs another 2 different designs (open and closed) were made for the area around locater metal housings . To evaluate the fracture strength, elastic modulus and maximum force, 100 samples were prepared for ten groups with the dimensions of 64x10x3.3 mm by combining the reinforcement materials and PMMA with the moulding technique. For the bond strength evaluation, 150 disc-shaped plate forum samples with a diameter of 10 mm and a thickness of 2 mm by metal and PEEK were prepared and divided to 15 groups by using three different adhesives and three different surface preparation methods,. Flexural strength, modulus of elasticity, maximum strength and shear bond strength was then measured with a universal testing machine.