COVID 19 incidence and mortality in hemodialysis patients in ibn sina hemodialysis center in diyala province
Diyala ili ibn sına hemodializ merkezindeki hemodializ hastalarında COVID 19 insidans ve mortalite
- Tez No: 751461
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. NABEL KHALID
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı, hemodiyaliz hastaları arasında korona enfeksiyonlarının insidansı ve prevalansının yanı sıra bunlarla ilişkili klinik, radyolojik ve laboratuvar risk faktörleridir. Bu araştırmada, doğrulanmış covid 19 enfeksiyonu olan bireylerin yaşları (21-75) arasında değişmektedir. Çalışmanın bulguları, hasta yaş grubuyla karşılaştırıldığında yetersizdi (p-değeri > 0,05). Yaşın ortalama ve standart sapması. İki ana grup, COVID'li hemodiyaliz ve kontrolde (42,75 ± 17, 46, 43.467 ± 15,45) ve p değeri 0,70 olan hemodiyaliz idi. Hipertansiyon ve DM olarak bir sonuç, özellikle COVID enfeksiyonu p değeri (0,02) ile hemodiyaliz için hipertansiyonun önemli bir etkisini göstermektedir, ancak DM p-değeri (0,031) ile biraz değişir. Covid 19 ile hemodiyalizin mortalitesi 80 hastada %22, Covid 19 olmayan hemodiyalizden ise %2 gösterdi. Bu çalışmanın sonucu, D-Dimer'in ortalama ve standart sapmasını göstermektedir. İki ana grup, COVID'li hemodiyaliz ve kontrolde (2093,83 ± 1030, 912,26 ± 255) ve p değeri 0,001 olan hemodiyaliz idi. Tüm grupların serumlarında üre ve CRE ölçüldü. Hematolojik parametre, WBC ve Hb'de önemli bir artış ve lenfositopenide bir azalma gösterdi.
Özet (Çeviri)
Main goal of this study is to estimate the incidence and prevalence of COVID 19 infection among hemodialysis patients, as well as their associated clinical, radiological, and laboratory risk factors. In this study, individuals with confirmed covid 19 infection ranged in age from (21-75years). The study's findings were inconclusive when compared to the patient age group (p-value > 0.05). Average and standard deviation of age into. Two main groups were hemodialysis with COVID and hemodialysis in control (42.75 ± 17.46, 43.467 ± 15.45) respectively, and a p-value 0.70, regarding hypertension and DM, the result showed a significant effect of hypertension for hemodialysis, especially with COVID infection p-value (0.02), but slightly change with DM p-value (0.031). the mortality of hemodialysis with covid 19 showed 22% from 80 patients but only2% from hemodialysis without covid 19 in the same periode of the study.result of this study illustrates the average and stander deviation of D-Dimer. Two main groups were hemodialysis with COVID and hemodialysis in control (2093.83 ± 1030, 912.26 ± 255) respectively, with and p-value of 0.001. The hematological parameter has a decrease in WBC but slightly increasing Hb and a decrease in lymphocytopenia.