Kadın emeği bağlamında yoksulluk ve COVID-19 süreci
Poverty and the COVID-19 period in the context of women's labor
  1. Tez No: 751462
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK IŞIL ALPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Yoksulluk en temel anlamıyla insanın varlığını koruyabilmesi ve sürdürebilmesi için gereken temel kaynaklardan mahrumiyetini ifade etmektedir. Kadın yoksulluğu ise kadınların tecrübe ettiği yoksulluk durumlarına ve yoksulluğun kadınlar arasında yaygınlaşmasına işaret eden bir kavramdır. Ücretli ve ücretsiz bağlamlarıyla ele alınması mümkün olan kadın emeği; her iki durumun da kendine özgü zorlukları sebebiyle yoksulluk ve kadın yoksulluğu ile ilişkili bir yapı sergilemektedir. Bu çalışmanın amacı; ücretli ve ücretsiz emek sunan kadınların COVID-19 sürecinden nasıl ve ne şekillerde etkilendiklerinin tespit edilerek yaşadıkları yoksulluğun ortaya konulmasıdır. Bu bağlamda çalışmada kadın emeği ile yoksulluk arasındaki ilişki, kadın emeği ve yoksulluğun salgın koşullarında etkileşimi ve kadın yoksulluğu ile mücadele yöntemleri incelenmektedir. Çalışmada COVID-19 salgın sürecinin kadın yoksulluğu üzerindeki etkileri; ekonomik, sosyal ve psikolojik boyutlarıyla değerlendirilmiştir. Kadınlar özelinde yoksullukla mücadele yöntemleri ise emek piyasasına yönelik uygulamalar, sosyal yardımlar ve kadınların kendi yöntemleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Çalışmada literatür taramasından ve ikincil verilerden yararlanılmıştır. Neticede kadın yoksulluğunun COVID-19 salgınının ekonomik etkileriyle doğrudan; sosyal ve psikolojik etkileriyle ise dolaylı olarak ilgisi tespit edilmiştir. Ayrıca dünyada ve Türkiye'de emek piyasasına yönelik uygulamalar ve sosyal yardımlar, COVID-19 sürecinin dinamik yapısına uygun olsa da kadınlar açısından ne kadar telafi edici olduğu tartışmalıdır.
Özet (Çeviri)
Poverty in its the most basic sense is the deprivation of basic resources necessary for the presence of human beings. Women's poverty is a term that refers to the poverty situations experienced by women and the spread of poverty among women. Women's labor which can be considered in paid and unpaid contexts demonstrates a structure associated with poverty and women's poverty due to their own unique challenges in both situations. This study aims to determine how and in what ways paid and unpaid women labor are affected by the COVID-19 process and to reveal the poverty they experience. In this context, the relationship between women's labor and poverty, the interaction of women's labor and poverty in pandemic conditions and the methods of fighting women's poverty are examined. In the study, the effects of the COVID-19 pandemic period on women's poverty were evaluated with economic, social and psychological dimensions. Methods of combating poverty, especially for women, have been evaluated within the framework of the labor market, social aids and women's own ways. Literature review and secondary data were used in the study. As a result, it has been observed that women's poverty is directly affected by the economic effects of the COVID-19 pandemic and indirectly by its social and psychological effects. Additionally, although social aids and practices for the labor market in the world and Türkiye are suitable for the dynamic nature of the COVID-19 process, it is debatable how compensatory they are for women.