Ergenlik dönemindeki bireylerin ahlaki değer düzeyleri ile duygu düzenleme becerilerinin incelenmesi
Investigation of the material values and emotion regulation skills of adolescent individuals
  1. Tez No: 751481
  2. Yazar: HATİCE KESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, ergenlik dönemindeki bireylerin ahlaki değer düzeyleri ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma grubu, ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıfa devam eden 493 bireyden oluşmaktadır. Veri toplamada“Evrensel Ahlaki Değerler Ölçeği (EADÖ)”ile“Ergenler için Duygu Düzenleme Ölçeği (EİDDÖ)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler yapılmış; değişkenlerin normallik dağılımına göre Spearman Brown Korelasyon katsayısı, Bağımsız Örneklem t Testi, Mann Whitney U (MWU) Testi, Kruskal Wallis H (KWH) Testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Çalışmada ergenlik dönemindeki bireylerin ahlaki değer düzeyleri arttıkça işlevsel duygu düzenleme becerilerinin arttığı, işlevsel olmayan duygu düzenleme becerilerinin azaldığı belirlenmiştir. Ergenlik dönemindeki kızların davranışsal ahlaki değerler düzeyinin erkeklerden daha yüksek olduğu ve sınıf düzeyi yükseldikçe bilişsel, davranışsal, duygusal, evrenselahlaki değerler düzeyinin azaldığı belirlenmiştir. Kızların içsel işlevsel olmayan duygu düzenleme becerilerinin erkek bireylerden daha yüksek olduğu, sınıf düzeyi yükseldikçe dışsal işlevsel ve dışsal işlevsel olmayan duygu düzenleme becerilerinin azaldığı, içsel işlevsel olmayan duygu düzenleme becerilerinin ise arttığı belirlenmiştir. Aile geliri yükseldikçe içsel işlevsel olmayan duygu düzenleme becerilerinin düştüğü belirlenmiştir. Ergenlik dönemindeki bireylerin evrensel ahlaki değer düzeyleri ve duygu düzenleme becerilerinin kardeş sayısından, anne öğrenim durumundan ve baba öğrenim durumundan etkilenmediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between moral values and emotion regulation skills of individuals in adolescence was examined. The study group consists of 493 individuals attending the 5th, 6th, 7th and 8th grades of secondary school.“Universal Moral Values Scale (EADÖ)”and“Emotion Regulation Scale for Adolescents (EİDDÖ)”were used in data collection. In the analysis of the data, descriptive statistics were made; Spearman Brown Correlation coefficient, Independent Sample T Test, Mann Whitney U (MWU) Test, Kruskal Wallis H (KWH) Test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used according to the normality distribution of the variables. In the study, it was determined that as the moral value levels of individuals in adolescence increase, their functional emotion regulation skills increase too. In addition, their dysfunctional emotion regulation skills decrease. It has been determinedthat the behavioral moral value level of adolescent girls is higher than that of boys, and the level of cognitive, behavioral, emotional and universal moral values decreases as the grade level rises. It was determined that the internal dysfunctional emotion regulation skills of the girls were higher than the boys, the external functional and external dysfunctional emotion regulation skills decreased as the grade level increased, and the internal dysfunctional emotion regulation skills increased. It was determined that as the family income increased, internal dysfunctional emotion regulation skills decreased. It has been determined that the universal moral values and emotion regulation skills of adolescents are not affected by the number of siblings, mother's education level and father's education level.