Hafsa bint Sîrîn ve rivâyetlerinin değerlendirilmesi
Hafsa bint Sîrîn and the evaluation of the narrations
  1. Tez No: 751483
  2. Yazar: HATİCE BARLAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Hicrî I. asırda Basra'da yaşayan Hafsa bint Sîrîn döneminin önemli hanım âlimlerinden biridir. Kaynaklarda hadis ilminin yanı sıra fıkıh ve tefsir ilmiyle ilgilendiği tespit edilen Hafsa bint Sîrîn, önde gelen sahâbe ve tâbiûndan hadis almış ve kendinden sonraki âlimlere aktarmıştır. Hadis münekkitlerince sika kabul edilen Hafsa hakkında herhangi bir cerh ifadesi bulunmamaktadır. Hafsa, fıkıh bilgisiyle temayüz eden ve Medine'den Basra'ya gelen Ümmü Atiyye el-Ensâriyye'nin önde gelen talebelerindendir. Ayrıca döneminin önemli âlimlerden olan İyâs b. Muâviye ve Hişâm b. Hassân kendisinden övgü ile bahsetmiştir. Bu sebeple Hafsa bint Sîrîn'in hadis ilmindeki konumunu ortaya koymak hem o dönemdeki kadın portresini görebilmek hem de bir hadis âlimin hayatının bilinmesi açısından önem arz etmektedir. Bu amaçla Hafsa bint Sîrîn'in hayatı, ailesi, sosyal ve ilmi kişiliği, cerh-ta'dîl durumu ve rivâyetleri iki bölümde ele alınmıştır. Rivâyetlerin tam metni, tercümesi, isnad şemaları yapılmış, rivâyetler konularına göre tablolarda gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hafsa bint Sîrîn, who lived in Basra in the first century Hijri, was an important lady of the period, one of its scholars. In addition to the science of hadith, the science of fiqh and tafsir. Hafsa bint Sîrîn, who was determined to be interested in hadiths from the notables of the Companions and Tabiun and transferred this to later scholars, was accepted into sika by hadith critics. There is no cerh statement about Hafsa. She is one of the important students of Umm Atiyya al-Ansariyya, who came to Basra from Medina and distinguished himself with his knowledge of fiqh. She is also one of the important scholars of his time Iyâs b. Muâviye and Hisham b. Hassan spoke highly of him. For this reason, revealing the position of Hafsa bint Sîrîn in the science of hadith is both Being able to see the portrait of a woman in the period and to see the life of an important scholar important to know. For this purpose, Hafsa bint Sîrîn's life, family, social and scientific personality, cerh ta'dil status and narrations are discussed in two parts. The full text of the narratives, translation, attribution schemes were made, and the narrations were presented in the tables according to their subjects.