Karakter güçlerine dayalı akademik yılmazlık psikoeğitim programının etkililiğinin değerlendirilmesi
Examining of the effectiveness of academic resilience program based on character strengths
  1. Tez No: 751513
  2. Yazar: CANA BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİCRAN ÇETİN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, Karakter Güçlerine Dayalı Akademik Yılmazlık Psikoeğitim Programı'nın lise öğrencilerinin akademik yılmazlık düzeylerine etkisini incelemektir. Araştırma modeli olarak deney ve kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Ön-test, son-test ve izleme ölçümleri yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara'da bir devlet lisesinde öğrenim gören 14 (7 deney/7 kontrol) 9.sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Program öncesinde deney ve kontrol gruplarına gönüllü öğrenciler amaçsal yöntemle atanmıştır. Deney grubuna KGDAYP uygulanmıştır. KGDAYP aracılığıyla öğrencilere yılmazlık, akademik yılmazlık ve karakter güçleri; merak, öğrenme aşkı, çok yönlü bakış açısı, yaratıcılık, açık fikirlilik, sebatkarlık, yaşam coşkusu ve umut konularına yönelik psikoeğitim verilmiştir. Kontrol grubuna ise herhangi bir işlem yapılmamıştır. Deney grubuna uygulanan psikoeğitim programı ön oturumla ile birlikte toplam yedi oturumdan oluşmuştur ve yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, lise öğrencilerinin akademik yılmazlık düzeylerini belirlemek amacıyla Akademik Dayanıklık Ölçeği uygulanmıştır. Ek olarak psikoeğitim programına katılan deney grubu öğrencilerinin program ve lider ile ilgili görüşlerini almak için“Psikoeğitim Değerlendirme Formu”ve demografik bilgilerini edinmek için de“Kişisel Bilgi Formu”uygulanmıştır. KGDAYP başlamadan önce ön-test ölçümleri, tamamlandıktan sonra son-test ölçümleri ve deneysel işlemin tamamlanmasından bir ay süre sonra izleme ölçümleri gerçekleştirilmiştir. KGDAYP'nın etkililiğini sınamak amacıyla puanlara ilişkin normallik testi, Shapiro-Wilk testi, Bağımsız Gruplar t testi, Tekrarlı Ölçümler Anova analizi ve Post-Hoc Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda deney grubundaki öğrencilerin Akademik Dayanıklık ölçeği ile ulaşılan ön-test ve son-test puanları arasında anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. KGDAYPP grubundaki lise 1.sınıf öğrencilerinin akademik yılmazlıklarının artmasında etkili olduğu görülmüştür. Deney ve kontrol grubunun son-test ölçümüne bakıldığında gruplar arasında beklenen anlamlı farkın oluştuğu görülmüştür. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, deney grubuna uygulanan KGDAYP'nın etkisi bir ay sonra da devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of Academic Resilience Psychoeducation Program Based on Character Strengths on the academic resilience level of high school students. A quasi-experimental design with experimental and control groups was used as a research model. Pre-test, post-test and follow-up measurements were made. The study group of the research consists of 14 (7 experimental/7 control) 9th grade students studying at a public high school in Ankara. Before the program, volunteer students were assigned to the experimental and control groups with the purposeful method. Academic Resilience Psychoeducation Program Based on Character Strengths was applied to the experimental group. With the Academic Resilience Psychoeducation Program Based on Character Strengths, students can; resilience, academic resilience and strength of character; curiosity, love of learning, perspective, creativity, judgment, perseverance, zest and hope were taught. No action was taken in the control group. The psychoeducation program applied to the experimental group consisted of a total of seven sessions, including the preliminary sessions, and was conducted face-to-face. In the study, Academic Resilience Scale was applied to determine the academic resilience levels of high school students. In addition,“ Psychoeducation Program Evaluation Form”was applied to the experimental group students participating in the psychoeducation program to get their opinions about the program and the leader, and the“Personal Information Form”to obtain their demographic information. Pre-test measurements were made before the Academic Resilience Based on Character Strengths Psychoeducation Program started, post-test measurements were performed after completion, and one month after the completion of the experimental procedure, follow-up measurements were performed. In order to test the effectiveness of the Academic Resilience Psychoeducation Program Based on Character Strengths, the scores related normality test, Shapiro-Wilk test, Independent Groups t-test, Repeated Measures Anova analysis and Post-Hoc Test were used. As a result of the research, it was found that there was a significant difference between the academic resilience scale and the pre-test and post-test scores of the students in the experimental group. It was observed that the Academic Resilience Psychoeducation Program Based on Character Strengths was effective in increasing the academic resilience of the first year high school students in the experimental group. When the post-test measurement of the experimental and control groups was examined, it was seen that the expected significant difference between the groups occurred. It was found that there was no significant difference between the post-test and follow-up measures of the experimental group. According to the findings obtained from the study, the effect of the Academic Resilience Psychoeducation Program Based on Character Strengths continued in the experimental group one month later.