Detergent concentration distribution in drum washing machines
Tambur tipi çamaşır makinelerinde deterjan konsantrasyonu dağılımı
  1. Tez No: 75160
  2. Yazar: EVREN GÜNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. NURSEN İPEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET TAMBUR TİPİ ÇAMAŞIR MAKİNELERİNDE DETERJAN KONSANTRASYONU DAĞILIMI Çamaşır makinelerinde su ve enerji tüketimilerini azaltarak daha az kaynak kullanımı ile aynı ya da daha iyi yıkama performansları elde etmek özellikle çamaşır makinesi üreticilerinin araştırma faaliyetlerinin değişmez hedefi olmuştur. Buna ek olarak son yıllardaki çevre koruması bilincinin toplumlarda daha yaygın bir şekilde yerleşmesiyle, uluslararası kuruluşların tavsiye niteliğinde regulasyonlara doğru gitmesi bu hedefi yasal bir zorunluluk haline getirmeye doğru yöneltmektedir. Son zamanlarda deterjan / makine etkileşimi giderek önem kazanmaktadır. Özellikle düşük sıcaklıkta yıkama sırasında enerji ve su tasarrufuna yönelik olarak çamaşır makinelerinde eko programlar geliştirilmektedir. Bu tip projelerin ana hedefi ; optimum yıkama şartlarına ulaşmak için tamburlu çamaşır makinelerinde hidrodinamik ve kütle iletim mekanizmalarını araştırarak deterjan / makine etkileşimini geliştirmek ve daha iyi tasarım kriterlerini saptamaktır. YIKAMA PROSESİ Yıkama prosesi sırasında etken olan başlıca parametreler aşağıdaki dört ana grupta toplanabilir: 1. Yıkama kimyası 2. Mekanik girdi 3. Yıkama sıcaklığı 4. Süre Yıkama olayının gerçekleştirilebilmesi için yıkanan malzemelerin bir ortamda enerji, kimyasallar ( deterjan ) ve su ile biraraya getirilmesi gerekmektedir. Yıkama olayı temel olarak tekstil üzerine tutunmuş olan istenmeyen birikimlerin söz konusu yüzeyden uzaklaştırılması demektir. Bunun gerçekleştirilebilmesi için öncelikle kirin yüzeye tutunma kuvvetinin yenilmesi gerekmektedir. Kirin bir tekstil yüzeyine tutunma kuvvetlerine bakıldığı zaman bunların adhezyon kuvvetleri olduğu görülür. Sözü edilen kuvvetlerin yenilmesinin gerçekleştirilmesi için gereken kir ve yüzey arasında yüzey gerilim kuvvetlerinin düşürülerek azaltılmasıdır. Bu sebeble çamaşır makinesi deterjanlarında yüzey aktif maddeler bulunur. Yüzey aktif maddelerin önemli bir başka işlevi de suyun yüzey gerilimini azaltarak tekstilin yıkama çözeltisi ile ıslanmasının sağlamaktır. Yüzey aktif maddelerin yanısıra suyun tekstil içine kolay girmesini ( penetrasyon ) sağlamak için yıkama ortamının sıcaklığı arttırılır ve yıkama prosesine mekanik hareket ilave edilir. Mekanik hareket sırasında tambur içerisinde
Özet (Çeviri)
SUMMARY Drum type washing machines are highly propagated espeacially in Western Europe. Studying the interactions between detergent. textile and machine has become increasingly important in the last decade, particularly at low- temperature - washing. In this work, effects of agitation time, fabric type and temperature on concentration distribution in the washing machine have been studied experimentally by measuring the conductivity of the wash liquor. Four different types of fabric were used in the experiments: cotton, synthetics, wool and jean. The experiments were earned out in cold water, 30, 40 and 50°C. For cold water different agitation times chosen as 5, 10, 15 and 20 min.were run. It has been concluded that between 5 and 1 0 min. optimum mixing was achieved. As for concentration distribution at higher temperatures, at 50 °C highest concentration values were acquired. After running a whole wash cycle, concentration drops caused by rinsings were clearly observed. This result indicated that the probes could be used in washing machines as rinsing efficincy controllers.