Afyonkarahisar'daki suça sürüklenen çocukların incelenmesi
Investigation of juvenile delinquents in Afyonkarahisar province
- Tez No: 751603
- Danışmanlar: PROF. DR. NEYLAN ZİYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Sosyal Hizmetler, Forensic Medicine, Social Services
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çocukların suça sürüklenmesi durumu bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de çözülmekte zorlanılan sosyal sorunların en önemlilerindendir. Çalışmamızda Türkiye'nin farklı illerindeki Suça Sürüklenen Çocuk (SSÇ) profilleri ile Afyonkarahisar'daki SSÇ profillerini karşılaştırmak ve Afyonkarahisar'da SSÇ'ler hakkında düzenlenen Sosyal İnceleme Raporu'nda (SİR) sunulan kanaatler ile dava sürecinde verilen kararlar arasındaki ilişkiyi saptamak hedeflenmektedir. Ülkemizde SSÇ'lere yönelik birçok akademik çalışma yapılmasına karşın çalışmanın gerçekleştirildiği Afyonkarahisar ilinde bu yönde bir çalışma bulunmamaktadır. Afyonkarahisar ilindeki“çocuk suçluluğu”alanında yapılacak çalışmalara temel oluşturacağı düşünülmektedir. Retrospektif dosya taraması yöntemiyle gerçekleştirilen çalışmamızda örnekleme dahil edilen SSÇ'lerin 2019 yılında Çocuk Mahkemesi rolü ile Asliye Ceza Mahkemeleri'nde kovuşturma süreci tamamlanan dava dosyaları, oluşturulan form aracılığıyla incelenmiştir. Elde edilen veriler SPSS programı aracılığıyla istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın örnekleminde bulunan SSÇ'lerin çoğunlukla (%84,1) erkek olduğu, 16-18 yaş aralığında yoğunlaştığı (%79,5), %33,3'lik oranla hırsızlık suçuna diğer suçlara oranla daha fazla sürüklenildiği, incelenen dava dosyalarının %77,3'ünde SİR alınmadığı göze çarpmaktadır. Sonuç olarak; örneklemimizde bulunan SSÇ'lerin profilleri birçok yönden yapılan çalışmalarla örtüştüğü, incelenen dava dosyalarının önemli bir bölümünde (%77,3) SİR alınmadığı, SİR alınan dosyalarda sunulan kanaat ile mahkemelerin verdiği kararların %80 örtüştüğü görülmüştür. Ülke genelinde Çocuk Mahkemeleri'nin yaygınlaştırılması, SSÇ dosyalarında SİR alınma durumunun zorunlu hale getirilmesi ve dosyalara sunulan SİR formatlarının standartlaştırılmasına ihtiyaç duyulduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Juvenile delinquency is one of the most challenging social problem in our country as it is in the rest of the world. In the current study, it is aimed to compare profiles of Juvenile Delinquents in Afyonkarahisar with the different provinces of Turkey and to determine the relationship between the comments of social review reports and the courts decisions. There are plenty of academic studies that have been conducted on Juvenile Delinquency in Turkey, however, there is no study in this matter in Afyonkarahisar. It is thought that the current study will form a basis for the studies to be carried out in the field of 'juvenile delinquency' in Afyonkarahisar province. The current study was performed with a retrospective court file scanning method. The case files of Juvenile Delinquents in the Criminal Courts of General Jurisdiction (with the role of Juvenile Court) whose prosecution process was completed in 2019 was included in the sample and the case files were examined through the created form. The obtained data was analyzed statistically by the SPSS program. The juvenile delinquents in the sample of the study were mostly male (84,1%), concentrated in the 16- 18 age group (79,5%) and the 33,3% were driven to theft crime more than other crimes. It was striking that the 77% of the examined case files did not receive social review reports. In the results of the study; it has been observed that the profiles of juvenile delinquents in the current sample overlaps in many aspects with the other studies, social review reports were not obtained in a significant number of the case files (77,3%), and it is found that the opinions presented in the social review reports and the court decisions mostly overlaps (80%). To conclude, it is thought that there is need to expand Juvenile Courts across the country, to make social review reports mandatory in juvenile cases and to standardize the social review report formats presented to case files.