Afyonkarahisar'daki jipsli topraklar ile bitki örtüsü ilişkisi
The relationship gypsiferous soils and vegatation in Afyonkarahisar (Turkey)
  1. Tez No: 309180
  2. Yazar: HASAN ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SERTESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Afyonkarahisar, Ege Bölgesi İç- Batı Anadolu'da yer almakta olup, Davis'ın grid sisteme göre B3 karesine girmektedir. Çalışma alanının büyük bölümünü kuvaterner arazi tipi kaplamaktadır. Çalışma alanı ?Kurak - Yarı-kurak, Soğuk - Çok Soğuk Akdeniz biyoiklimine? sahiptir. Alanda ?Doğu Akdeniz İkinci Tipi? yağış rejimi görülmektedir. Çalışma alanında Kahverengi, Alüvyal ve Kolüviyal Büyük Toprakları ile arazi tipi olarak Çıplak Kayalar ve Molozlar bulunmaktadır. İran ? Turan floristik bölgesi içerisindeki çalışma alanından yaklaşık 50 vasküler bitki teşhis edildi. Bu çalışmada Afyonkarahisar'daki Jipsli Topraklar ile Bitki Örtüsü arasında ilişkisi incelendi. Bitki topluluklarının, topraklarla ilişkisini bulmak için toplanan toprak örneklerinin fiziksel kimyasal analizleri yapılarak yorumlandı.
Özet (Çeviri)
Afyonkarahisar, being in Aegean / Middle- West Anatolian region, belongs to B3 square according to the Davis grid system. Most of the work place is filled with quaternary type of land. The work place has ?Arid- Semi Arid, Cold- Very Cold Mediterranean? bioclimate. Throughout the land, ?Eastern Mediterranean Second Type? antedecedent precipitation is observed. Throughout the work place, brown podzolic, alluvial and colluvial earth bare rocks and rubble stones are present as field type. In the work place which is found in Irano- Turanian floristic region, nearly fifty vascular plants have been identified. In this work, the relation between the gypsiferous soils in Afyonkarahisar and the flora has been investigated. In order to find the relationship between the soil and flora, soil samples have been gathered from the study area, and physical and chemical analysis of these samples have been carried out to be interpreted.