Karabük üniversitesi tıp, diş hekimliği, hemşirelik ve ebelik bölümü öğrencilerinin HIV/AIDS ile yaşayanlara karşı damgalama ve ayrımcılık konusunda tutumları
Attitudes of the students of the department of medicine, dentistry, nursing and midwifery at karabuk university on stigma and discrimination against those living with HIV/AIDS
  1. Tez No: 751618
  2. Yazar: BETÜL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KARACA DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Hukuk, Public Health, Nursing, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Etik Değerler Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırma,“HIV/AIDS Bilgi ve Tutum Ölçeği”kullanılarak, HIV/AIDS ile yaşayanlarla sahada çalışacak hekimlik, hemşirelik ve ebelik bölümü öğrencilerinin bilgi ve tutum düzeylerinin belirlenmesi adına tasarlanmış bir çalışmadır. Literatürde“HIV/AIDS”, etik ve ilgili kavramlar, HIV/AIDS ile yaşayan bireylerin karşılaştığı damgalama, ayrımcılık, mahremiyet ve özel hayatın gizliliğinin ihlali, hastalığın bildirimi, hastalığı bulaştırmanın cezalandırılması, çalışma hayatında yaşanan problemler, kişinin tedavi olması veya tedaviyi reddetmesi gibi etik ve hukuki sorunlar, bu sorunlarla ilgili hukuki düzenlemeler incelenmiştir. Araştırma, Karabük Üniversitesi Tıp, Diş Hekimliği, Hemşirelik ve Ebelik Bölümleri'nde, araştırmaya gönüllü 689 kişiden oluşmaktadır. Araştırma sonucunda edinilen bulgulara bakılarak,“AIDS Bilgi ve Tutum Ölçeği”ne ait ortalama puanlar değerlendirildiğinde; AIDS bilgi puanı ortalaması 15,90±,3,231, AIDS tutum puanı ise 56,03±,10,519 olarak katılımcıların bilgi düzeylerinin yüksek seviyede, tutumlarının ise olumlu olduğu belirlenmiştir. Cinsiyete göre bakıldığında, erkeklerin bilgi düzeyleri, kadınlara göre yüksek, tutum düzeyleri ise anlamlı şekilde daha düşüktür. Yaşa göre, 25 yaş ve üzeri katılımcıların bilgi ve tutum düzeyleri, daha düşük yaş gruplarına göre yüksek, 23-24 yaş grubunun bilgi düzeyi, daha düşük yaş gruplarına göre anlamlı şekilde yüksektir. Bölüme göre, Tıp öğrencilerinin bilgi ve tutum düzeyleri, Diş Hekimliği, Ebelik ve Hemşirelik öğrencilerine göre daha yüksektir. Sınıf seviyesine göre bakıldığında, 5 ve 6. sınıfların, diğer tüm sınıflara göre; 3 ve 4. sınıfların ise, 1 ve 2. sınıflara göre bilgi düzeylerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Tutum düzeyleri incelendiğinde ise, 5. sınıfların diğer sınıflara göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Katılımcılara göre,“AIDS Bilgi ve Tutum Ölçeği”arasındaki ilişki değerlendirildiğinde; bireylerin bilgi düzeyleri arttığında, AIDS'e karşı olumlu tutumlarının da kısmen artacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research is a study designed to determine the knowledge and attitude levels of the students of medicine, nursing and midwifery departments who will work with people living with HIV/AIDS by using the“HIV/AIDS Knowledge and Attitude Scale”. In the literature,“HIV/AIDS”, ethics and related concepts, stigma, discrimination, violation of privacy and privacy of individuals living with HIV/AIDS, notification of the disease, punishment of contagion, problems in working life, treatment or treatment of the person. Ethical and legal problems such as the refusal of the law and legal regulations related to these problems have been examined. The research consists of 689 volunteers in the Department of Medicine, Dentistry, Nursing and Midwifery at Karabuk University. Considering the findings obtained as a result of the research, when the average scores of the“AIDS Knowledge and Attitude Scale”are evaluated; The average AIDS knowledge score was 15.90±.3.231, and the AIDS attitude score was 56.03±.10.519, and it was determined that the participants' knowledge levels were high and their attitudes were positive. In terms of gender, men's knowledge levels are higher than women's, and their attitude levels are significantly lower. According to age, the knowledge and attitude levels of the participants aged 25 and over are higher than the lower age groups, and the knowledge level of the 23-24 age group is significantly higher than the lower age groups. According to the department, the knowledge and attitude levels of medical students are higher than those of Dentistry, Midwifery and Nursing students. Considering the grade level, 5th and 6th grades are compared to all other grades; It was determined that the level of knowledge of the 3rd and 4th grades was higher than the 1st and 2nd grades. When the attitude levels are examined, it has been determined that the 5th grades are higher than the other classes. According to the participants, when the relationship between the“AIDS Knowledge and Attitude Scale”is evaluated; It is considered that when the knowledge level of individuals increases, their positive attitudes towards AIDS will also increase partially.