Mechanical and shrinkage properties of slurry infiltrated fiber concrete (SIFCON) modified with superabsorbent polymers
Süper emici polimerler ile modifiye edilmiş çimento bulamacı emdirilmiş lifli betonun (SIFCON) mekanik ve büzülme özellikleri
  1. Tez No: 751677
  2. Yazar: BAYRAM TUTKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Malzemesi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yüksek performanslı betonların üstün performansı, çok yoğun ve geçirimsiz yapılarıyla doğrudan ilişkilidir. Bu yapı birçok faktörden dolayı zarar görebilir ve hem mekanik hem de dayanıklılık açısından performans kayıplarına neden olabilir. Büzülme, yüksek performanslı betonu tehdit eden en önemli dayanıklılık problemlerinden biridir. Otojen büzülme, içsel kürleme adı verilen bir teknikle azaltılabilir. Bu çalışmada, içsel kürleme ajanı olarak süper emici polimerler (SAP) seçilmiş ve SAP modifikasyonunun çimento bulamacı emdirilmiş lifli betonun (SIFCON) mekanik ve büzülme özellikleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışma kapsamında her bir SAP için farklı parçacık boyutuna sahip iki SAP ve iki ilave içsel kür suyu oranı seçilmiştir. Ayrıca SAP'ın saha koşullarında etkinliğini araştırmak için tüm karışımlara su ve nem kürü (%50 BN, 20 °C) uygulanmıştır. Otojen ve kuruma çekmesi ölçümleri, priz süresinin başlangıcından 7 güne kadar temassız lazer yöntemiyle yapılmıştır. Ayrıca kurutma koşulları altında karışımların çatlak hassasiyetini araştırmak için halka testi uygulanmıştır. Her iki SAP türü için, ilave içsel kürleme suyu arttıkça büzülmede azalmalar elde edilmiştir. Ancak, daha büyük SAP'ın büzülmeye karşı daha etkili olduğu bulunmuştur. SIFCON'da SAP modifikasyonuna dair bu öncü çalışmada, SAP'ın mekanik özelliklerde önemli bir kaybı olmadan SIFCON'un büzülme problemini azaltabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The superior performance of high-performance concretes is directly related to their very dense and impermeable structure. This structure can be damaged due to many factors and cause performance losses in terms of both mechanical and durability. Shrinkage is one of the most important durability problems threatening high-performance concrete. Autogenous shrinkage can be reduced by a technique called internal curing. In this study, superabsorbent polymers (SAP) were selected as internal curing agents; the effect of SAP modification on the mechanical and shrinkage properties of slurry infiltrated fiber concrete (SIFCON) was investigated. In the scope of the study, two SAP with different particle sizes and two additional internal curing water ratios were selected for each SAP. In addition, to investigate the effectiveness of SAP in field conditions, water and relative humidity curing (50% RH, 20 °C) have been applied to all mixtures. The autogenous and drying shrinkage measurements were made from the beginning of setting time by non-contact laser method for up to 7 days. Also, ring test has been applied to investigate the cracking sensitivity of the mixtures under drying conditions. For both types of SAP, reductions in shrinkage were obtained as the additional internal curing water increased. However, the larger SAP was found to be more effective against shrinkage. In this pioneering study of SAP modification in SIFCON, it has been demonstrated that SAP can reduce the shrinkage problem of SIFCON without significant loss of mechanical properties.