Epistemological belief of the learners through grade level and gender
Sınıf düzeyi ve cinsiyete göre öğrenenlerin epistemolojik inancı
- Tez No: 751678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN TOSUNCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, Hofer ve Pintrich'in (1997) çerçevesini kullanarak Iraklı okul öğrencilerinin epistemolojik inançlarını sınıf düzeyi ve cinsiyet üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, 2021-2022 yılının ilk döneminde Selahaddin Valiliği'nden 200 dördüncü, beşinci ve altıncı sınıf öğrencisini içeriyordu. Öğrencilere, karakteristik geçmişlerini ve epistemolojik inançlarını incelemek için bir epistemolojik inanç anketi ve bir demografik anket verildi. Bu çalışma için veri toplama aracı kesinlik ve doğrulukla yapılmıştır. Aracın her bir örneği için bilgilerin yanı sıra öğrencilerin cinsiyeti ve sosyoekonomik durumu hakkında bilgi toplanmıştır. Örneklerin özellikleri hakkında veri toplamak için bir anket tasarlanmıştır. Araç, seçilen katılımcıların yaşı, cinsiyeti ve sınıf seviyeleri dahil olmak üzere çeşitli unsurları içeriyordu. Bu çalışmada verileri analiz etmek için SPSS yazılım uygulama aracı kullanılmıştır. Bu çalışmadan çıkarılabilecek temel bulgular, epistemolojik inançların çok boyutlu olduğu ve epistemolojik inançların cinsiyet ve sınıf düzeyine göre değişebileceğidir. Spesifik olarak, erkeklerin bilgiyi doğrulama konusunda kadınlara göre daha gelişmiş inançlara sahip oldukları bildirildi. Bulgular ayrıca epistemolojik inançların zaman içinde geliştiğini de vurgulamıştır. Ayrıca, araştırma bulguları, çalışmanın temel epistemolojik inançları arasında öğrencilerin epistemolojik inançlarında farklılıklar olduğunu göstermiştir. Öğretmenlerin epistemolojik görüşlerin uygunluğu ve öğrencilerinin kendi epistemolojik inançlarını oluşturmalarına nasıl yardımcı olabilecekleri konusunda eğitilmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the epistemological beliefs held by Iraqi school students through grade level and gender by employing Hofer and Pintrich's (1997) framework. The study included 200 fourth, fifth, and sixth grade students from the Salahuddin Governorate in the first semester of 2021–2022. The students were given an epistemological beliefs questionnaire and a demographic questionnaire to examine their characteristic backgrounds and epistemological beliefs. The data collection tool for this study was done with precision and accuracy. Information was collected for each sample of the tool, as well as information about students' gender and socioeconomic status. A questionnaire was designed to collect data about the samples' characteristics. The tool included several elements, including age, gender of the selected respondents, and their grade level. The SPSS software application tool was utilized to analyze the data in this study. The main findings that can be deduced from the present study are that epistemological beliefs are multidimensional and that epistemological beliefs may vary as a function of gender and grade level. Specifically, males were reported to have more developed beliefs in justifying knowledge than females. The findings also emphasized that epistemological beliefs evolve over time. Furthermore, the research findings showed differences in students' epistemological beliefs across the study's main epistemological beliefs. Teachers need to be educated on the relevance of epistemological views and how they might help their students establish their own epistemological beliefs.