Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerde COVID-19 korkusu ile dispne arasındaki ilişki
The correlation between fear of COVID-19 and dyspnea in individuals with chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 751676
  2. Yazar: NUR SENA DEMİRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER KARANİSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma; KOAH'lı hastaların yaşadığı Covid-19 korkusu ile dispne düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlayan, Covid-19 korkusunun“Covid-19 Korkusu Ölçeği”ile dispnenin ise "Dispne-12 Ölçeği'' ile değerlendirilerek aralarında ki ilişkiyi belirleyen tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Şubat– Temmuz 2021 tarihleri arasında araştırmaya katılmayı kabul eden, dispne semptomu yaşayan ve daha önce koronavirüs ile enfekte olmamış 170 hasta oluşturmuştur. Verilerin analizi için SPSS-22 programı kullanılmıştır. Araştırmaya katılan KOAH tanılı bireylerin yaş ortalaması 69,20±14,33'tür. Bunlardan %44,1'i Erkek, %55,9'u kadındı. Araştırmaya katılan kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerin Dispne-12 Ölçeği genel puanlarına göre; %36,5'i orta gruptadır. Yine kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerin Dispne-12 Ölçeği nefes darlığı alt boyutu puan ortalaması; %40,6'dır. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerin Dispne-12 Ölçeği duygusallık alt boyutu puan ortalaması; %39,4'tür. Araştırmaya katılan kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerin Covid-19 Korkusu Ölçeği genel puan ortalaması; %42,4'tür. Bu verilere bakıldığında araştırmaya katılan bireylerin dispne ve korku puanları orta gruptadır.
Özet (Çeviri)
In this study, aiming to reveal the relationship between the fear of Covid-19 experienced by patients with COPD and dyspnea levels, it is planned as a descriptive and relationship-seeking study to determine the relationship between the fear of Covid-19 by evaluating the“Covid-19 Fear Scale”and the dyspnea with the“Dyspnea-12 Scale”. The sample of the study consisted of 170 patients who agreed to participate in the study between the dates of February and July 2021, experienced dyspnea symptoms, and were not infected with coronavirus before. The SPSS-22 program is used for the analysis of the data. The average age of the individuals with COPD who participated in the study was 69,20±14,33 years, 44.1% were male, 55.9% were female. According to the general scores of the Dyspnea-12 Scale of the individuals with chronic obstructive pulmonary disease participating in the study; 36.5% are in the middle group. Again, the mean score of Dyspnea-12 Scale shortness of breath sub- dimension of individuals with chronic obstructive pulmonary disease is 40.6%. The mean score of the Dyspnea-12 Scale emotionality sub-dimension of individuals with chronic obstructive pulmonary disease is 39.4%. The mean score of the Covid-19 Fear Scale of the individuals with chronic obstructive pulmonary disease participating in the study is 42.4%. Considering these data, the dyspnea and fear scores of the individuals participating in the research are in the middle group.