Liselerde gerçekleştirilen rekreatif sosyal etkinlikler: Bir meta-sentez çalışması
Recreative in high schools social activities: A meta-synthesis study
- Tez No: 751692
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF SÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki liselerde rekreatif sosyal etkinlikler ile ilişkili konuları ele alan tezlerin ve makalelerin meta-sentez yöntemi kullanılarak incelenmesi yoluyla rekreatif sosyal etkinlikler alanındaki eğilimleri belirlemek ve bu uygulamalara ilişkin genel değerlendirmelere ulaşmaktır. Araştırmada meta-sentez yöntemi çerçevesinde 2008-2020 yılları arasında yayınlanmış ve dahil etme kriterlerini karşılayan 19 makale, 16 tez olmak üzere toplam 35 bilimsel araştırma çalışmasının araştırma soruları doğrultusunda ele alınan içerikleri sentezlenmiştir. Çalışmaların seçiminde Google Akademik arama motoru, TÜBİTAK ULAKBİM Dergi-Park, YÖK Ulusal Tez Merkezi veri tabanlarından faydalanılmıştır. Çalışmaların her biri içerik analizine tabii tutularak çalışmanın amacı, konu alanı, yöntemi, örneklemi, veri toplama araçları ve ulaşılan bulgular bağlamında incelenmiştir. Elde edilen veriler frekansa dayalı yorumlanmış ve tablolarla gösterilmiştir. Araştırmada yer alan çalışmalar yıllara göre incelendiğinde en çok 2018 yılında yapıldığı belirlenmiştir. Araştırmaya dâhil olan çalışmaların 19'u makale, 15'i yüksek lisans tezi 1'i doktora tezidir. Araştırmaların benzer ve farklı yönleri karşılaştırılarak ve bütünsel bir açıdan ele alınarak bir sentez çalışması yapılmıştır. Çalışmaların veri toplama araçları incelendiğinde en çok açık uçlu anketin, araştırma desenleri incelendiğinde en fazla nicel araştırma kullanıldığı tespit edilmiştir. Çalışmaların veri analiz yöntemleri incelendiğinde en çok anket/ölçek analiz yöntemi kullanıldığı belirlenmiştir. Bununla birlikte araştırmaların meta-sentezi sonucunda; 15 amaç teması ve 21 amaç kodu ile 22 bulgu teması ve 72 bulgu kodu üretilmiştir. Çalışmaya dahil edilen araştırmalarda rekreatif sosyal etkinlikler çerçevesinde liselerde öğrenci tutumlarının, öğrenci kazanımlarının ve öğrenci davranışlarının incelenmesinin başlıca araştırma amaçlarını oluşturduğu; öte yandan sosyal etkinliklerde yaşanan sınırlılıklar, sosyal etkinliklerin öğrencilerin duyuşsal gelişimlerine ve diğer bazı beceri gelişim alanlarına sağladığı çeşitli katkılar ve yönetici, öğretmen, veli gibi paydaşların sosyal etkinlikleri ihmal etme durumlarına ilişkin bulguların öne çıktığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu meta-sentez çalışması ile rekreatif sosyal etkinlikler konusunda uygulamacılara ve alanyazına katkı sağlayacak araştırmacılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the tendencies in the field of recreational social activities and to reach general evaluations regarding these practices by examining the theses and articles dealing with the subjects related to recreational social activities in high schools in Turkey using the meta-synthesis method. Within the framework of the meta-synthesis method, the contents of 35 scientific research studies, 19 articles and 16 theses, which were published between 2008-2020 and met the inclusion criteria, were synthesized in line with the research questions. In the selection of the studies, Google Academic search engine, TÜBİTAK ULAKBİM Dergi-Park, YÖK National Thesis Center databases were used. Each of the studies was subjected to content analysis and examined in the context of the purpose, subject area, method, sample, data collection tools, applications and results obtained. The data obtained were interpreted based on frequency and shown in tables. When the studies in the research are examined by years, it has been determined that they were mostly conducted in 2018. Nineteen of the studies included in the research are articles, 15 are master's thesis and 1 is a doctoral thesis. When the data collection tools of the studies were examined, it was determined that the most open-ended questionnaire was used, and the quantitative research was major when the research designs were concerned. When the data analysis methods of the studies were examined, it was determined that the questionnaire/scale analysis method was used the most. As a result of the meta-synthesis of the research, 15 aim themes with 21 aim codes and 22 finding themes with 72 finding codes were produced. Through the studies included in this research, examining students' attitudes, achievements and behaviours in high schools' recreational social activities were the leading research objectives; on the other hand, the limitations experienced in social activities, the various contributions of social activities to the pupils' affective development and some other skill development areas, and the neglect of social activities by stakeholders such as administrators, teachers and parents were the prominent findings. With this meta-synthesis study, suggestions for practitioners and researchers who will contribute to the literature on recreational social activities are presented.