Prematüre retinopatisi (ROP) cerrahisinde anestezik yaklaşım: Ulusal anket çalışması
  1. Tez No: 751736
  2. Yazar: EMRE DİYARBAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAKİZE FERİM GÜNENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
AMAÇ: Prematüre retinopatisi (Retinopathy of Prematurity, ROP), erken doğan ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerde görülen, retinal damarların anormal proliferasyonuna bağlı oluşan ve çocukluk döneminde körlüğe en çok neden olan bir hastalıktır. ROP tedavisinde uygulanacak işleme göre sedoanaljeziden genel anesteziye uzanan çeşitli görüşler olmasına rağmen anestezi yönetimi hakkında net bir görüş birliği yoktur. Araştırma, bir anket ile anesteziyoloji ve reanimasyon uzmanlarının, ROP anestezisi uygulama özellikleri ve tercihlerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM: Web üzerinden elektronik veri formu yoluyla veri toplanması ile elde edilen anket çalışmamız 14 Haziran 2021 ve 06 Eylül 2021 tarihleri arasında uygulandı. Anket 3 bölüm ve 32 sorudan oluşmaktadır. A bölümünde demografik verileri içeren 5 soru, B bölümünde çalışılan kurum bilgilerini içeren 7 soru ve C bölümünde ROP anestezisi uygulama özelliklerinin ve tercihlerinin belirlenmesini içeren 20 soru bulunmaktadır. Elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edildi, p değerinin 0.05'ten küçük olması durumunda gruplar arası fark istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. BULGULAR: Çalışmamıza 103 kişi katıldı. Katılımcıların çalıştıkları kurumda ROP operasyonları %79,6'sı 0-28 gün yaş aralığında, %29,1'i 1-3 ay aralığında, %9,7'si 3-12 ay aralığında ve %7,8'i ise 12 aydan büyük bebeklerde yapıldığı belirtilmiştir. Katılımcıların %70,9'u endotrakeal entübasyon ile genel anestezi, %36,9'u laringeal maske ile genel anestezi, %8,7 yüz maskesi ile genel anestezi, %6,8'i sedoanaljezi ve lokal anestezi, %1,9'u lokal infiltrasyon yöntemi ile anestezi uygulamalarını gerçekleştirdiği bulunmuştur. İntraoperatif dönemde katılımcıların %100'ü pulsoksimetri %96,1'i EKG, %90,3'ü kapnografi, %80,6 kalp atım hızı, %58,3'ü noninvaziv kan basıncı ölçümü, %54,4'ü ısı monitörizasyonu ve %3,9'u BIS monitörizasyonu kullandığını belirtmiştir. Operasyon sonrası kas gevşetici antagonizasyonu için Neostigmin kullandığını belirtme oranı %47,6, Sugammadeks kullandığını belirtme oranı %41,7 olarak tespit edildi. Hastaların ROP operasyonu sonrası çıkarılan birim değerlendirildiğinde; katılımcıların %44,7'si yoğun bakım, %22,7'si derlenme ünitesi, %5,8'i servis ve %27,2'si vaka durumuna göre olarak tercih ettiğini belirtti. SONUÇ: ROP tanı ve tedavisinde uygulanacak yöntemler ve yaklaşımlar hastalarda güvenli ve pratik olarak uygulanabilecek bir anestezi yönetimi kılavuzunun oluşturulması her bir vakanın en uygun müdahaleyi almasını sağlamak için büyük önem taşımaktadır. Bilim dalları ile ilgili“standart bakım klavuzlarının”oluşturulması esastır. Standart bakım kılavuzları oluşturulmasının ilk aşaması, mevcut uygulama durumunun analizi ve dökümünün gerçekleştirilmesidir. Bu anket çalışmamızda Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanları arasında ROP'li bebeklerin anestezi yönetimi konusunda önemli farklılıklar olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Retinopathy of Prematurity (ROP) is a disease seen in preterm and low birth weight infants, caused by abnormal proliferation of retinal vessels, and is the most common cause of childhood blindness. Although there are various opinions ranging from sedoanalgesia to general anesthesia according to the procedure to be applied in the treatment of ROP, there is no clear consensus on anesthesia management. The aim of the research is to determine the characteristics and preferences of anesthesiologists, ROP anesthesia application with a questionnaire. METHOD: Our survey study, which was obtained by collecting data via electronic data form on the web, was carried out between 14 June 2021 and 06 September 2021. The survey consists of 3 parts and 32 questions. Part A includes 5 questions containing demographic data, part B contains 7 questions containing information about the institution worked, and part C contains 20 questions about determining the characteristics and preferences of ROP anesthesia. The obtained data were analyzed using the SPSS program, if the p value was less than 0.05, the difference between the groups was considered statistically significant. RESULTS: 103 people participated in our study. ROP operations were performed in the institution where the participants work, 79.6% of them between 0-28 days, 29.1% between 1-3 months, 9.7% between 3-12 months and 7.8% at 12 months. Of the participants, 70.9% general anesthesia with endotracheal intubation, 36.9% general anesthesia with laryngeal mask, 8.7% general anesthesia with face mask, 6.8% sedoanalgesia and local anesthesia, 1.9% It was found that ten of them performed anesthesia applications with the local infiltration method. In the intraoperative period, 100% of the participants pulsoximetry, 96.1% ECG, 90.3% capnography, 80.6% heart rate, 58.3% noninvasive blood pressure measurement, 54.4% temperature monitoring and 3.9% stated that they use BIS monitoring. The rate of using Neostigmine for post-operative muscle relaxant antagonization was 47.6%, and the rate of using Sugammadex was 41.7%. When the unit removed after the ROP operation of the patients was evaluated; 44.7% of the participants stated that they preferred the intensive care unit, 22.7% the recovery unit, 5.8% the service and 27.2% according to the case situation. CONCLUSİON: The methods and approaches to be applied in the diagnosis and treatment of ROP, the creation of a safe and practical anesthesia management guide in patients, is of great importance to ensure that each case receives the most appropriate intervention. It is essential to create“standard maintenance manuals”related to the branches of science. The first step in creating standard maintenance guidelines is the analysis and breakdown of current practice status. This survey reveals that there are significant differences in anesthesia management of infants with ROP among Turkish Anesthesiology and Reanimation specialists in our study.