Boyarmaddeler için yumurta kabuklarının renk giderme mekanizmalarının ve fotokatalitik özelliklerinin araştırılması
Investigation of dye removal mecanisms of egg shells and their photocatalytic properties
  1. Tez No: 751737
  2. Yazar: YAZGI SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDİL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tekstil boyama işleminden kaynaklanan endüstriyel atık sular büyük bir çevre sorunu olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle atıksuyun geri dönüşümü, özellikle kullanılan malzemelerin diğer tür atıkların geri dönüşümünden kaynaklanması durumunda çevresel ve ekonomik değerler sunmaktadır. Bu çalışmada, yumurta kabuğu bazlı boya giderme, farklı boyalar için farklı yumurta kabuğu formlarında kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Bu çalışma, fuksin (FB) ve malaşit yeşili (MY) olmak üzere iki farklı boya için yumurta kabuklarının (YK) boya giderme işlemini ve ayrıca yumurta kabuğunun işlem görmemiş yumurta kabuğu (İGYK) ve kalsine (KYK) formlarında fotokatalitik özelliğini araştırmaktadır. YK'den türetilen fotokatalizörler; elektrokimyasal çalışmalara ek olarak Ultraviyole-Görünür Spektroskopi (UV-Vis) ve Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopi (FTIR) ile çalışılmıştır. Mott-Schottky analizi ile birlikte karanlıkta ve 365 nm UV ışığı altında İGYK ve KYK'nın elektrokimyasal özelliklerinin araştırılması için Elektrokimyasal Empedans Spektroskopisi (EIS) kullanılmıştır. YK türevlerinin genel boya giderme teknikleri, adsorpsiyon ve fotokatalitik özellikleridir. Bu çalışmada, iki boya molekülü için YK'nin fotokatalitik süreci araştırılmıştır. Hem işlem görmemiş (İGYK) hem de kalsine edilmiş (KYK) yumurta kabuğu formlarının fotokatalitik özelliği araştırılmıştır. İGYK ve KYK, FB ve MY için önemli bir fotokatalitik etki göstermemiştir. Aynı deney metilen mavisi (MM) için yapıldığında, bariz fotokatalitik etki gözlenmiştir. FB ve MY'nin renk giderimi, esas olarak çözeltinin pH değişikliğinden kaynaklanmaktadır. Her iki boya için de solüsyonlardan %100'e yakın renk giderimi gözlemledik ve bu giderme işlemi yumurta kabuğunun fotokatalitik özelliğine bağlı olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Industrial wastewater from textile dyeing is considered a major environmental problem. For this reason, recycling of wastewater offers environmental and economic values, especially if the materials used originate from the recycling of other types of waste. The eggshell-based dye removal has been studied extensively in a different forms of eggshell for different dyes. This study investigates the dye removal process of eggshells for two different dyes, fuchsine and malachite green, and also the photocatalytic property of egg shell in raw and calcinated forms. Egg shell-derived photocatalysts were characterized by diffuse reclectance UV-Visible and Fourier transform infrared in addition to the electrochemical studies. Electrochemical İmpedance Spectroscopy was used to investigate the impedance and capacitance of raw egg shell and calcinated egg shell in the dark and under 365 nm UV light together with Mott-Schottky analysis. The general dye removal techniques of egg shell derivatives are their adsorption and photocatalytic properties. In this study, we investigated the photocatalytic process of egg shell for two dye molecules. The photocatalytic property of both eggshell forms, raw and calcinated egg shell, has been investigated. Raw and calcinated egg shell did not show a significant photocatalytic effect for Fuchsin dye and Malachite Green. When the same experiment was done for methylene blue, the obvious photocatalytic effect was observed. The color removal of Fuchsin Dye and Malachite Green is mainly due to the pH change of the solution. For both dyes, we observed almost % 100 color removal from the solutions, and this removal process does not depend on the photocatalytic property of the eggshell.