The use of urban qualıtıes in real estate assessment: A model based on GIS
Kentsel mekansal özelliklerin taşınmaz değerlemede kullanımı: CBS temelli bir model geliştirme önerisi
- Tez No: 751789
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, İnşaat Mühendisliği, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geodesy and Photogrammetry, Civil Engineering, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
CBS alanındaki teknolojik gelişmeler sayesinde, mekânsal özellikleri sayısal olarak ölçmek mümkündür. Bu çalışma, mekânsal özelliklerin konut fiyatları üzerindeki etkisini inceleyen bir model oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma konut değerleriyle sınırlı olduğundan, değeri etkileyen potansiyel faktörler çevresel ve yapı özellikleri olmak üzere iki ana başlık altında ele alınacaktır. Lisanslı değerleme uzmanları tarafından hazırlanan 151 değerleme raporundan bu veriler filtrelenerek veri seti oluşturulmuştur. Söz konusu raporlar, İzmir ili Buca ilçesinde 2020 yılında hazırlanmış olan değerleme raporu düzenlenen konutlara aittir. Elde edilen veriler ile SPSS yazılımı yardımıyla regresyon modelleri oluşturulmuştur. Öncelikle bina özellikleri değişkenleri test edilmiş ve site içinde olmak, konut büyüklüğü, asansör ve otopark varlığı, yapı kalitesi ve oda sayısı faktörlerinin konutun değerini anlamlı bir şekilde etkilediği görülmüştür. Daha sonra, konut değeri üzerinde sadece etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunan değişkenleri kullanarak sınırlandırılmış regresyon modeli oluşturulmuş ve bu indirgenmiş modele komşuluk birimine ilişkin özellikler eklenerek ve bu çevresel özelliklerin etkileri test edilmiştir. Sonuç olarak hastanelere, yeşil alanlara, restoranlara, alışveriş merkezlerine, üniversiteye ve marketlere uzaklık dışındaki özelliklerin konut değeri tahmininde anlamlı olmadığı görülmüştür. Bu çalışma, kentsel ve mekânsal özelliklerin konut değerleri üzerindeki etkisini göstermesi açısından oldukça önemlidir. Bina özellikleri hakkında ayrıntılı veri toplamanın mümkün olmadığı durumlarda, konut değerinin tahmininde harita üzerinden kolaylıkla elde edilebilecek çevresel özellikler ile konut değerinin yeterince doğru tahmin edilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thanks to technological developments in the field of GIS, it is possible to measure the quality of street networks. Given that, this study aims to create a model which examines the influence of urban qualities within the neighbourhood unit on housing prices. Since this study is limited to housing values, potential factors that affect housing value is discussed under two main headings: neighbourhood and building characteristics. The dataset was obtained by filtering the data from 151 valuation reports prepared by licensed appraisers. These are the reports of the residences for which an appraisal report has been prepared in the city of Izmir, Buca, in 2020. With the data obtained, a series of regression models were run via SPSS software. First, the influence of the building characteristics were tested, and the results showed that type (residence or not), size, presence of elevator, building quality, presence of parking lot, number of rooms were the significant factors on house values. Next, a reduced model is formed by eliminating the insignificant building characteristics and adding the neighbourhood characteristics to this reduced model to test the influence of neighbourhood characteristics on house values; after accounting for the important building characteristics. Results revealed that distances to the hospitals, green areas, global restaurants, shopping centers, university, and density of the groceries within the 400-meter buffer zone of housing were significant on estimating the value of housing. This study provides empirical evidence that data on neighbourhood characteristics leads better predictions of house values when it is not possible to collect a detailed data on building characteristics. The most important result of the study is that the housing value will be predictable with less detailed data.