ر الإعلام الإسلامي في حماية المجتمع من التطرف العراق أنموذجاً ما بين 2004-2020 دراسة تأصيلية تحليلية
İslami medyanın toplumu aşırıcılıktan korumadaki rolü, Irak 2004/2020 arasında bir model olarak (Temel bir analitik çalışma)
- Tez No: 751791
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMAD ALİ ALAHMAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
Bu tez, 2004-2020 yılları arasında Irak toplumunun aşırıcılıktan korunmasında İslam medyasının oynadığı rol üzerine bir çalışmadır ve üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde araştırmacı, genel olarak medyayı özellikle de İslami medyayı, daha sonra İslam öncesi dönemdeki ve İslam dönemindeki medyayı ele almış, ayrıca İslam medyasının toplumda hangi rolleri üstlenebileceğini göstermiştir. İkinci bölümde, araştırmacı genel olarak aşırıcılıktan, türlerinden, insanları aşırıcılığa iten nedenlerden, aşırılık yanlılarının davranışlarından bahsetti. Araştırmacı ayrıca aşırıcılığın eş anlamlılarından da bahsetti, çünkü bu terim modern terimlerden biri olarak kabul ediliyor ve İslam döneminde bu terim bulunmuyor, fakat araştırmacı tarafından alıntılanan ve hakkında bahsedilen birkaç eşanlamlısı bulunuyor. Üçüncü bölümde araştırmacı, İslam medyasının, aşırıcılığın Irak toplumu üzerindeki etkilerinin ortaya çıkmasındaki rolünü ve medyanın toplumu sapkın fikirlerden, bu fikirleri taşıyan ve topluma yaymak için çalışan aşırılık yanlısı gruplardan arındırmada nasıl bir rol oynayabileceğini ele almıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study on the role played by Islamic media in protecting Iraqi society from extremism 2004-2020 and consists of three parts: In the first part, the researcher discussed the media in general and the Islamic media in particular, then the media in the pre-Islamic period and the Islamic period, and also showed what roles the Islamic media can take in society. In the second part, the researcher talked about extremism in general, its types, the reasons that push people to extremism, the behavior of extremists. The researcher also mentioned the synonyms of extremism, because this term is considered one of the modern, and in the Islamic era this term does not exist, but there are several synonyms quoted by the researcher and mentioned about it. In the third part, the researcher discussed the role of Islamic media in the emergence of the effects of extremism on Iraqi society and how the media can play a role in purging society of deviant ideas, extremist groups that carry these ideas and work to spread them to society.