الحخف المه ر اس خ اس خم/ ناوة دردعخة
Kur'an-ı Kerim'de bahsedilen meslekler ve sanatlar
  1. Tez No: 829264
  2. Yazar: ALI SAAD HASSAN HASSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET ALİ AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Kur'an-ı Kerim'de Bahsedilen Meslekler ve Sanatlar adıyla yapılan bu çalışmada, Kur'an-ı Kerim'de zanaat ve meslek kavramları ele alınmakta; bunların genelde insan hayatında özelde ise Müslümanların hayatındaki önemi üzerinde durulmaktadır. Bu bağlamda, Kur'an-ı Kerim'de geçen zanaatlar ve mesleklerin tanıtılması, bunların çeşitleri, özellikleri incelenmiştir. Ayrıca İslam hukukunun yasakladığı zanaatlar ve mesleklerin ele alınmıştır. Çalışma, ilgili Kur'an ayetlerinin gözden geçirilmesi ve analiz edilmesini; ayrıca ilgili tefsirler ve İslami kaynakların incelenmesini içeren analitik bir yönteme dayanmaktadır. Çalışma neticesinde elde edilen bazı sonuçlar şunlardır: Kur'an-ı Kerim, her Müslümana Allah'ın kendisine ihsan ettiği rızkı elde etmek ve faydasına olan şeyleri gerçekleştirmek için çalışmasını ve gayret göstermesini emretmektedir. Bu nedenle, yasaklanmayan ve mubah olan herhangi bir mesleğe küçümsemeden zanaatlar ve meslekler geliştirilmeli, sürekli öğrenmek ve becerileri geliştirmek için gayret edilmelidir. Kur'an-ı Kerim, toplumun ihtiyaç duyduğu tüm mesleklere önem vermekte ve bunların geliştirilmesini istemektedir
Özet (Çeviri)
The name of presented research The Crafts and Professions in the Holy Qur'an: An Objective Examination. This study aims to investigate the concepts of craftsmanship and profession in the Qur'an and shed light on their general importance in human life, specifically in the lives of Muslims. This study aims to introduce the crafts and professions mentioned in the Qur'an, examine the types and characteristics of these crafts and professions, and explain the crafts and professions prohibited by Islamic law. This study is based on an objective methodology that involves reviewing and analyzing relevant Quranic verses, as well as examining commentaries and Islamic sources related to this topic. Additionally, the aim of this study is to explain the obtained results. The following elements are as follows: The Qur'an necessitates that every Muslim exert effort, work, and strive to obtain the sustenance that Allah assists them in acquiring, and to fulfill beneficial deeds. In this context, without holding a condescending view towards any profession, it emphasizes the importance of enhancing crafts and professions, continuous learning, constantly improving skills, and acquiring the necessary knowledge. One of the most significant recommendations of the Quran is to recognize the importance of crafts and professions in society, make efforts to enhance them, and strengthen ethical standards and values in professional and occupational choices. Furthermore, it encourages the spirit of exertion and diligence in all fields, promoting the motivation for effort and hard work.