Thera band egzersizlerinin fonksiyonel hareket taraması sonuçları ve biyomotorik özellikler üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of theraband exercises on the results of functional movement screening and biomotoric features
- Tez No: 751792
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Fonksiyonel Hareket Taraması (FHT), hareket asimetrilerini ortaya koymak amacıyla planlanmış, sakatlık riskini belirlemeye yarayan pratik bir yöntemdir. Bu çalışma, theraband egzersizlerinin FHT skorlarına ve biyomotorik özellikler üzerine etkisinin olup olmadığını araştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya Bayburt Üniversitesi'nde öğrenim gören 80 sedanter birey katıldı. Katılımcılar deney ve kontrol grubu olmak üzere rastgele iki gruba ayrıldı. Katılımcılara, antrenman programı öncesinde ve sonrasında; FHT ve biyomotorik testler (esneklik, altıgen koordinasyon, durarak uzun atlama, stork denge, rockport yürüyüş, 20m sürat, dikey sıçrama ve sırt kuvveti testleri) uygulandı. Deney grubunda olup FHT testinden 3 puan altı alan katılımcılara, düşük puan aldıkları her bir hareket için ayrı planlanmış theraband egzersizleri, 8 hafta boyunca haftanın 3 günü 3 set 12 tekrar olacak şekilde toplamda 24 seans uygulandı. Kontrol grubundaki katılımcılara herhangi bir egzersiz programı uygulanmadı. Araştırmada elde edilen veriler SPSS for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edildi. İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında t-testi kullanıldı. Grup içi tekrarlı ölçümlerin değişimleri bağımlı gruplar t-testi ile analiz edildi. Araştırmanın sürekli değişkenleri arasında pearson korelasyon analizi uygulandı. Deney grubundaki katılımcıların, egzersiz sonrası test sonuçları; FHT'nin temel hareketlerinde ve toplam skorda ön test sonuçlarına göre anlamlı (p0,05) fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Functional Movement Screening (FHT) is a practical method designed to reveal movement asymmetries and to determine the risk of disability. This study was planned to investigate whether theraband exercises have an effect on FHT scores and biomotoric features. 80 sedentary individuals studying at Bayburt University participated in the study. Participants were randomly divided into two groups as experimental and control groups. Participants, before and after the training program; FHT and biomotoric tests (flexibility, hexagonal coordination, standing long jump, stork balance, rockport gait, 20m sprint, vertical jump and back strength tests) were applied. The participants in the experimental group who got less than 3 points in the FHT test were applied theraband exercises, which were planned separately for each movement with low scores, 3 sets of 12 repetitions, 3 days a week for 8 weeks, in total 24 sessions. No exercise program was applied to the participants in the control group. The data obtained in the research were analyzed using the SPSS for Windows 22.0 program. The t-test was used to compare quantitative continuous data between two independent groups. Changes of repeated measurements within groups were analyzed with dependent groups t-test. Pearson correlation analysis was applied between the continuous variables of the study. Post-exercise test results of the participants in the experimental group; There was a significant (p0.05) difference between the groups in other parameters of biomotoric characteristics.