Digi-bricks: Revisiting Eladio Dieste's walls through digital design and simulation technologies
Diji-tuğlalar: Dijital tasarım ve simülasyon teknolojileri yoluyla Eladio Dieste'nin duvarlarını yeniden değerlendirilmesi
  1. Tez No: 751794
  2. Yazar: CEYDA ELDEMİR KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ARSLAN SELÇUK, DOÇ. DR. ASLI ER AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarımda Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
DİJİ-TUĞLALAR: DİJİTAL TASARIM VE SİMÜLASYON TEKNOLOJİLERİ YOLUYLA ELADIO DIESTE'NİN DUVARLARINI YENİDEN DEĞERLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ceyda ELDEMİR KARA GAZİ UNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2022 ÖZET Son yirmi yılda geliştirilen, hesaplamalı tasarım ve üretim araçları/teknolojileri, inşaat ve robotikte otomasyon, mimarideki paradigmaları değiştiriyor. Tüm bu gelişmeler, tasarımcıların mimari malzemeye karşı tutumunu da değiştirmektedir. İnsan yapımı en eski malzeme olan“tuğla”, mimarlık tarihinde eşsiz bir yere sahiptir ve mimarlar/masonlar, yüzyıllar boyunca tek bir birim üzerinden çeşitli tektonik geliştirmiş ve başyapıtlar yaratmışlardır. Tuğla, günümüzde de, dijital teknolojileri kullanan mimarlar için yaratıcı ve yenilikçi formlar / tektonikler tasarlayabildikleri, düşünmelerine, denemelerine, keşfetmelerine ve üretmelerine izin veren araç ve ortam olarak görülmektedir. Tuğlanın potansiyelleri hesaplama yoluyla yeniden k eşfedilmekte ve yeni duvar örme anlayışları ortaya çıkmaya başlamaktadır. Bu açıdan bakıldığında, bu tezde, tuğla birimlerinin ve yığma duvar tekniklerinin potansiyellerinin sorgulanarak, karmaşık yüzey oluşturmak amacıyla dijital tasarım ve simülasyon araçlarıyla (yeniden) keşfedilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla öncelikle tuğla duvarcılığın mimarideki gelişimini ortaya çıkaran bir literatür taraması yapılmıştır. Daha sonra son zamanlarda geliştirilen digi-tuğla yaklaşımları sunulmuş ve değerlendirilmiştir. Son olarak, hesaplamalı tasarım araçları yardımıyla kompleks yüzeyler/zarflar oluşturmak için bir tuğlanın nasıl kullanılabileceği sorgulanmıştır. Bu amaçla Eladio Dieste'nin 'biçim yoluyla direnç' ilkelerini kullanarak inşa ettiği karmaşık yüzeyler/duvarlar incelenmiş, geometrinin yapıyı şekillendirmek için nasıl manipüle edildiği ve yapıya sağlamlık kazandırdığı, verimli ve dışavurumcu bir mimari sağladığı araştırılmıştır. Tasarladığı yapılarda kullandığı teknik ve yöntemleri anlamak için alan çalışması olarak seçilen Atlantida Kilisesi'nin bir duvarı birim tuğla ve farklı geometrilerdeki tuğlalarla modellenmiş, duvarın yapısal davranışı simüle edilerek 'biçim yoluyla direnç' prensipi günümüzün teknolojileri ile yeniden değerlendirilmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
DIGI-BRICKS: REVISITING ELADIO DIESTE'S WALLS THROUGH DIGITAL DESIGN AND SIMULATION TECHNOLOGIES (M. Sc. Thesis) Ceyda ELDEMİR KARA GAZİ UNIVERSITY GRADUATE SCHOOL OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES May 2022 ABSTRACT Developed in the past two-decade, computational design and manufacturing tools/technologies, automation in construction and robotics have been changing the paradigms in architecture. All these developments have also been changing the designers' attitude towards architectural material. The oldest man-made material,“brick”has a unique place in the history of architecture and architects/masons have developed various tectonics through a single unit and created masterpieces over the centuries. Brick is still seen today as a tool and medium for architects using digital technologies, where they can design creative and innovative forms / tectonics and allow them to think, experiment, explore and produce. The potentials of brick are being rediscovered through computation, and new understandings of masonry are beginning to emerge. From this point of view, in this thesis, it is aimed to (re)discover the potential of brick units and masonry techniques with digital design and simulation tools to create complex surfaces by questioning them. For this purpose, first of all, a literature review was conducted to reveal the development of brick masonry in architecture. Then, recently developed digi-brick approaches are presented and evaluated. Finally, it is questioned how a brick can be used to create complex surfaces/envelopes with the help of computational design tools. For this purpose, complex surfaces/walls constructed by Eladio Dieste using the principles of 'resistance through form' were examined, and it was investigated how geometry was manipulated to shape the building and provided robustness to the building and provided an efficient and expressive architecture. A wall of the Atlantida Church, which was chosen as a case study to understand the techniques and methods used in the buildings he designed, was modeled with a unit brick and bricks of different geometries, the structural behavior of the wall was simulated and the principle of 'resistance through form' was re-evaluated and discussed with today's technologies.