Toplu konut projelerinde dış duvar uygulama detaylarının çok boyutlu değerlendirilmesi; ankara ili ölçeğinde inceleme
Multidimensional evaluation of external wall application details in mass housing projects; analysis at ankara province scale
  1. Tez No: 751800
  2. Yazar: FATMA ZEHRA SÜER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP YEŞİM İLERİSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yapı malzemeleri ve ürünleri, konut üretiminde kullanılan önemli bir bileşendir. Binayı dış etkenlerden koruyan en önemli malzeme topluluğu ise dış duvarlarda bulunmaktadır. Binaların iç mekanlarıyla dış ortamını düşey doğrultuda ayıran yapı elemanları olan dış duvarlarda önem verilmesi gereken unsurlar; görsel etki yönünden yapılı çevrede dikkat çekmek, kullanılan malzemelerin yaşam döngüsü özellikleri ile çevresel etkilerini en aza indirgemek, iç mekanların karşılamaları beklenen konfor sınırlarını olumsuz etkilememek ve yapım maliyeti yönünden ekonomik düzeyde kalmak olarak detaylandırılabilir. Buna bağlı olarak tez çalışmasında dış duvarların enerji tüketimi, çevresel etki ve maliyet kriterlerine göre incelenmesi yapılmaktadır. Bu doğrultuda çalışmanın amacı konutlarda kullanılan dış duvar sistemlerinin bu üç temel başlığa göre karar vericilere yönelik ideal olan dış duvar sistemi önerileri sunulması hedeflenmektedir. Çalışmada ilk olarak iz sürme tekniği kullanılarak elde edilen konutlar üzerinden 9 farklı tip detay üretilerek, modellemeler ile analizler yapılmaktadır. Karar vericiler tarafından belirlenen malzeme seçiminde birden fazla kritere dayalı bir belirsizliğin olduğu durumlarda karar vermek güç hale gelmektedir. Bu nedenle hesaplamalar sonucunda ortaya çıkan veriler üzerinden her üç kriter için de ortak bir değerlendirme yapılabilmesi için çok boyutlu karar verme tekniklerinden Analitik Hiyerarşik Process (AHP) yöntemi kullanılmaktadır. AHP yöntemi ile detaylarda değişken olan dış duvar malzemelerinin hiyerarşik olarak sıralanması elde edilerek uygulamalarda kullanılabilecek en iyi alternatif saptanmaktadır. Buna göre konutlarda dış duvar sistemlerinde enerji tüketimi, çevresel etki ve maliyet kriterlerine göre yapılan çok boyutlu değerlendirme sonucunda bims duvar çekirdek malzemesi kullanılarak üretilen ve dış kaplama malzemesi olarak boya kullanılan dış duvarlar en ideal olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Construction materials and products are important component used in the building sector. The most important material collection which protects the building from external factors is located on the external walls. Considering the external walls, which are the structural elements that separate the interior and exterior environments of the buildings in the vertical direction, the factors to be considered are as follows; attracting attention in the built environment in terms of visual impact, minimizing the life cycle properties and environmental effects of the materials used, not adversely affecting the comfort limits expected to meet the interior spaces, and staying at an economical level in terms of construction costs. Accordingly, in the thesis, the external walls are examined according to energy consumption, environmental impact and cost criteria. In this direction, the aim of the study is to present the ideal exterior wall system suggestions for decision makers according to these three main headings of the exterior wall systems used in the houses. In the study, firstly, 9 different types of details are produced on the houses obtained by using the tracing technique, and analysis are made with modeling. In cases where there is uncertainty based on more than one criterion in material selection, it becomes difficult to make a decision. For this reason, Analytical Hierarchical Process (AHP) method, which is one of the multidimensional decision making techniques, is used in order to make a common evaluation for all three criteria over the data obtained as a result of the calculations. With the AHP method, the best alternative to be used in applications is determined by obtaining a hierarchical ordering of exterior wall materials that vary in details. Accordingly, as a result of the multidimensional evaluation made according to the energy consumption, environmental impact and cost criteria in the exterior wall systems of the houses, the exterior walls produced by using pumice wall core material and using paint as the exterior coating material emerge as the most ideal.