Üniversite öğrencilerinde çocukluk çağı travmaları, aleksitimi ve duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between childhood traumas, alexithymia and emotional regulation difficulties in university students
  1. Tez No: 751823
  2. Yazar: BÜŞRA AKPINAR
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZEYNEP GÜMÜŞ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinde çocukluk çağı travmaları, aleksitimi ve duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada ilişkisel tarama yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu 351 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Katılımcıların %83,5'i kadın (n=293) ve %16,5'i erkeklerden (n=63) oluşmaktadır. Katılımcılara Bilgilendirilmiş Gönüllü Onam Formu, Sosyodemografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travma Ölçeği, Toronto Aleksitimi Ölçeği ve Duygu Düzenleme Ölçeği Kısa-Formu uygulanmıştır. Veri toplama işlemi uygun örneklem yoluyla çevrim içi (Google Forms) olarak gerçekleştirilmiştir. Veri analizlerinde normallik eğrilerine bakılarak, non- parametrik testler ve sosyodemografik özellikler, çocukluk çağı travmaları, aleksitimi ve duygu düzenleme güçlüğünün birbiri arasındaki ilişkiyi ve etkiyi incelemek için Spearman Kolerasyon Analizi ve Basit Doğrusal Regresyon Analizi yapılmıştır. Elde edilen araştırma bulgularının sonucunda üniversite öğrencilerinin çocukluk çağı travmaları, aleksitimi ve duygu düzenleme güçlüğü arasında anlamlı ve pozitif eğilimli ilişki saptanmıştır. Ayrıca erkek bireylerin kadınlara oranla daha aleksitimik olduğu, kadınların erkeklere oranla daha fazla cinsel istismara maruz kaldığı, 24-25 yaş grubunun daha fazla duygu düzenleme güçlüğü yaşadığı, romantik ilişkinin varlığında duygu düzenleme güçlüğü ve aleksitimi oranlarının düşük olduğu saptanmıştır. Bu çalışmanın ilgili literatüre katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between childhood traumas, alexithymia and difficulty in emotion regulation in university students. Relational screening approach was used in the research. Relational screening model was used in the research. The sample group of the study consists of 351 university students. 83.5% of the participants were women (n=293) and 16.5% were men (n=63). Informed Voluntary Consent Form, Sociodemographic Information Form, Childhood Trauma Scale, Toronto Alexithymia Scale and Emotion Regulation Scale Short-Form were administered to the participants. Data collection was carried out online (Google Forms) through convenient sampling. Examining the relationship and effect between non-parametric tests and sociodemographic characteristics, childhood traumas, alexithymia and emotion regulation difficulties by looking at normality curves in data analysis. As a result of the research findings, a significant and positive relationship was found between the childhood traumas, alexithymia, and emotion regulation difficulties of university students. In addition, it was determined that male individuals are more alexithymia than females, females are exposed to sexual abuse more than males, 24-25 age group has more emotional dysregulation, and the rates of emotional dysregulation and alexithymia are low in the presence of a romantic relationship. It is thought that this study can contribute to the relevant literature.