Analysis of SIW beamforming systems for 5G applications
5G uygulamaları için SIW hüzmeleme sistemlerinin analizi
- Tez No: 751822
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÇINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Tekniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Son yıllarda, kullanıcılarına modern uygulamalara ayak uydurabilmeleri için yüksek veri hızlı kanallar sağlayabilecek sağlam kablosuz iletişim sistemine duyulan ihtiyaç, 5G teknolojisinin ve diğer yeni kablosuz teknolojilerin gelişmesine neden olmuştur. Türkiye'de 5G iletişim ağı için 3.5 GHz, 3.7 GHz ve 26 GHz frekansları tahsis edilmiştir. 5G gibi kablosuz iletişim sistemlerinde daha fazla kapasite ve daha az parazit elde etmek için hüzmeleme dağıtım ağı kullanılır. Hüzmeleme, bir sinyali, birçok yöne yayın yapmak yerine, yalnızca bir kullanıcının yönünü işaret eden konsantre bir ışında odaklar. Bu tezde, Butler matris hüzmeleme ağı, 5G uygulamaları için tasarlanmış ve analiz edilmiştir. Tasarlanan sistem verimliliğini artırmak için, 26 GHz'de hüzmeleme ağ bileşenlerinin tasarımında Substrat Tümleşik Dalga Kılavuzu - Substrate Integrated Waveguide (SIW) teknolojisi kullanılır. Önerilen sistem iki ana yöntem kullanılarak optimize edilmiş ve analiz edilmiştir; bunlar tam dalga simülasyonu ve Mod Eşleştirme Yöntemidir. Tam dalga simulasyonu ile tasarım ve optimizasyon için CST Microwave Studio kullanılırken, kesin analitik çözüm, SIW yapıları için çok doğru ve güçlü olan bir teknik olan Mod Eşleştirme Yöntemi - Mode Matching Technique (MMT) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Önerilen hüzmeleme sistemi, alışveriş merkezleri, stadyumlar, konser salonları vb. kalabalık alanlarda, 5G mobil iletişim ve genişbant internet hizmetlerinde çalışmaya uygun olacaktır. SIW antenler, 3B kuplörler ve mikrodalga geçitleri sistem yapısının parçaları olarak dahil edilmiştir. Tez sırasında sayısal analiz ve simülasyondan elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the need for robust wireless communication systems that can provide high data rate channels for its users to keep them up with modern applications resulted in the development of 5G technology and other new wireless technologies. In Turkey, frequencies 3.5 GHz, 3.7 GHz, and 26 GHz are allocated for 5G communication networks. In wireless communication systems such as 5G, to achieve more capacity and less interference, beamforming distributing networks are used. Beamformers can focus signals in a concentrated beam that points only in the direction of one user, rather than broadcasting in many directions. In this thesis, Butler matrix beamforming network is designed and analyzed for 5G applications. In order to increase the designed system efficiency, Substrate Integrated Waveguide (SIW) technology is used to implement beamforming network components at 26 GHz. The suggested system is optimized and analyzed using two main methods; full-wave simulation and Mode-matching technique. CST Microwave Studio full-wave simulator is used for design and optimization, while rigorous solutions are determined by using Mode Matching Technique (MMT) which is very accurate and powerful for SIW structures. The proposed beamforming system will be suitable to work with 5G mobile communications and wideband internet service in crowded areas such as shopping centers, stadiums, concert halls, etc. SIW antennas, 3D couplers and microwave crossovers are included as parts of the system structure. The results from the MMT and the simulation are compared and discussed during the thesis.