Sistemik lupus eritematozus hastalığında C-reaktif protein ve pentraksin-3 düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması
In systemic lupus erythematosus disease investigation of the relationship between C-reactive protein and petraxin-3 levels
  1. Tez No: 751825
  2. Yazar: ŞÜKRAN ASLANTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜLÜFER TAMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sistemik Lupus Eritematozus (SLE), çoklu otoantijenlere karşı poliklonal otoimmüniteyi içeren ve çok çeşitli klinik belirtiler (ateş, cilt döküntüleri, artralji ve böbrek, akciğer veya beyin iltihabı) spektrumunu sunan, öngörülemeyen seyirli otoimmün bir hastalıktır. Vaskülit ve çölyak hastalığı gibi bazı otoimmün hastalıklarda, uzun pentraksin ailesinin prototipi olan pentraksin 3 (PTX3) seviyelerinin dolaşımda arttığı bulunmuştur. PTX3, diğer pentraksinlerden farklı olarak periferal dokularda yerleşik ve doğal bağışıklık hücreleri tarafından, enflamatuar sinyallere cevap olarak üretilir. Bu bilgilerin ışığı altında çalışmamızda, kronik enflamasyon ve immün fonksiyon bozukluğu ile karakterize olan SLE'de, enflamatuar belirteçlerden kısa pentraksinler grubundan CRP ve uzun pentraksinler grubundan PTX3 düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya, dahil edilme kriterlerine uyan, ME.Ü Hastanesi, Romatoloji polikliniğine başvuran SLE tanısı almış 56 hasta ve 55 sağlıklı birey dahil edildi. Tam kan sayımı, sedimantasyon, ALT, kreatinin ve CRP örnek alındığı gün çalışılırken; PTX3 düzeyleri, -80°C'de analiz gününe kadar saklanan serum örneklerinden, ELISA yöntemi ile çalışıldı. Çalışma verileri incelendiğinde, hasta grubunda kontrol grubuna kıyasla hematolojik parametrelerin (p0,05) daha düşük olduğu bulunurken; sedimantasyon sonuçları daha yüksek bulundu (p0,05)
Özet (Çeviri)
Systemic Lupus Erythematosus (SLE) is an autoimmune disease with an unpredictable course that includes polyclonal autoimmunity to multiple autoantigens and presents a diverse spectrum of clinical manifestations (fever, skin eruptions, arthralgia, and inflammation of the kidney, lung, or brain). In some autoimmune diseases, such as vasculitis and celiac disease, increased circulating levels of pentraxin 3 (PTX3), the prototype of the long pentraxin family, have been found. Unlike other pentraxins, PTX3 is produced by innate immune cells residing in peripheral tissues in response to inflammatory signals. In the light of this information, our study aimed to investigate the relationship between inflammatory markers short pentraxins group CRP and long pentraxin group PTX3 levels in SLE, which is characterized by chronic inflammation and immune dysfunction. The study included 56 patients with SLE who met the inclusion criteria and applied to the ME.U Hospital Rheumatology outpatient clinic and 55 healthy individuals. While the complete blood count, sedimentation, ALT, creatinine and CRP were studied on the day the sample was taken; PTX3 levels were studied by ELISA method from serum samples stored at -80°C until the day of analysis. When the study data were analyzed, it was found that hematological parameters (p0.05) were lower in the patient group compared to the control group; sedimentation results were higher (p0.05).