Sıffîn vakası
Siffin incident
  1. Tez No: 751916
  2. Yazar: İSMAİL TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
SIFFÎN VAKASI İSMAİL TANRIVERDİ Hulefâ-yi Râşidîn'in dördüncüsü olan Hz. Ali, yaklaşık beş buçuk yıllık hilafeti boyunca sarsılan devletin birliğini tekrar tesis etmek için uğraşmıştır. Hz. Ali'nin hilafet yıllarına damga vuran en önemli hadiselerin başında Muâviye b. Ebî Süfyân'la giriştiği mücadele olan Sıffîn Vakası gelir. Bu olay kısa sürede değişen ve dönüşen İslâm toplumunun biriken problemlerinin bir yönüyle sonucu; diğer yönden etkileri günümüze kadar devam eden bir hadise olmuştur. Bu çalışmada Sıffîn Vakası'nın nedenleri, gelişim süreci, sonucu ve etkileri işlenmiştir. Aynı zamanda savaşın tarafları, süresi, coğrafyası, stratejisi, lojistik temini ve araçları konu edinilmiştir. Orduların yapısı, komutanları, savaşan ve ölen asker sayısı tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma ilk dönem İslam tarihi kaynaklarının yanı sıra en eski coğrafya, şehir, yol, biyografi, edebiyat, savaş, strateji, nesep kaynakları, modern araştırmalar ve harita bilgileriyle işlenmiştir. Irak ve Şam ordusu hicrî 36 yılının zilhicce ayında Sıffîn'de karşı karşıya gelmişlerdir. Yaklaşık iki buçuk ay Sıffîn'de kalan ordular arasında ilk etapta sadece birkaç küçük çarpışma meydana gelmiştir. Bu süre zarfında birçok barış girişimi olmuş; ancak hepsi sonuçsuz kalmıştır. Hicrî 37 yılının Safer ayı girince çarpışmalar başlamış; on gün süren savaşın son üç günü ordular birbirlerine çok ciddi zayiat vermeye başlamışlardır. Şam tarafının tahkîm talebi her iki tarafta da karşılık bulmuş ve savaşın sonlandırılmasını sağlamıştır. Tahkîm sözleşmesiyle birlikte hakem olarak belirlenen Amr b. el-Âs ve Ebû Mûsâ el-Eş'arî sekiz ay sonra buluşmuş ancak çözüm üretecek bir karara varamamışlardır. Sıffîn Savaşı'nın meydanda kazanan tarafı olmamasına rağmen siyasî sonuçları itibarıyla kazananı Şam cephesi olmuştur. Bu çalışmayla tarihte bilinen en büyük iç savaşlardan biri ve bitmeyen birçok dinî ve siyasî hesaplaşmaların başlangıcı olan Sıffîn Vakası'nın detayları ortaya konmuştur. doldurulacaktır.
Özet (Çeviri)
SIFFIN INCIDENT İSMAİL TANRIVERDİ Being the fourth caliphate, Ali (His Holiness) sought to re-establish the shaken unity of the state during his caliphate of about five and a half years. One of the most important events that marked Ali's (His Holiness) caliphate years, is the Siffin incident, the clash that he fought with Muâviye b. Ebî Süfyân. This event is, on the one hand, the result of the accumulated problems of the Islamic society, which has changed and transformed in a short time. On the other hand, it has been an event whose effects have reached today. In this study, the causes, development process, results and effects of the Siffin incident are examined. At the same time, the parties of the war, its duration, geography, strategy, logistics supply and the tools used are discussed. In addition to the first Islamic history sources, the study has been carried out with the old sources of geography, city, road, biography, literature, war, strategy, lineage sources, modern researches and map studies. The armies of Iraq and Damascus confronted in Siffin in the month of Dhul-Hijjah in 36 AH. At first, only a few minor clashes occurred between the armies that remained in Siffin for about two and a half months. During this time, there were many peace initiatives, but all failed. When the month of Safar in the year 37 AH began, the clashes started. On the last three days of the ten-day war, the armies had serious casualties. The request of the Damascus side for arbitration was approved by both sides and the war was ended. Eight months after the contract for arbitration was signed, Amr b. el-Âs and Ebû Mûsâ el-Eş'arî, who were assigned as arbitrators, met but they failed to make a decision that would end the clashes. Although there was no actual winner in the Battle of Siffin, the Damascus side seemed to be the winner in terms of its political results. In this study, the details of the Sıffin Incident, which is one of the biggest civil wars known in history and the beginning of many unending religious and political revenges, are revealed. ha sonra doldurulacaktır.