Optical and near-IR surface photometry of quiescent dwarf galaxies
Durgun cüce galaksilerin optik ve yakın-kızılötesi yüzey fotometrisi
  1. Tez No: 751929
  2. Yazar: UMUT YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYNIER PELETIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Groningen (Rijksuniversiteit Groningen)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Durgun cüce galaksilerin optik ve yakın-kızılötesi yüzey fotometrisini sunmuş bulunuyoruz. Bu amaç doğrultusunda, Sloan Dijital Gök Araştırmasından (SDSS) optik görüntüler ve Galaksi Topluluklarının Çoklu Dalga Boyu Analizi - Uluslararası Zaman Programı (Magpop-ITP) araştırma ağıdan yakın-kızılötesi görüntüler elde edilmiştir. Magpop-ITP araştırma programı, alan sistemlerinin de dahil olduğu durgun cüce galaksilerin ilk detaylı çalışması olması açısından önem taşımaktadır. Yakın-kızılötesi örneğinde, Virgo Kümesi ve dış sahada bulunan 33 durgun ve 22 yıldız oluşturan cüce galaksinin yüksek çözünürlüklü görüntüleri yer almaktadır. Ancak bu araştırmada, daha çok durgun cüce galaksilere odaklanılmıştır. Yüzey fotometrisi kullanarak, optik ve optik – yakın-kızılötesi renkler ve renk gradyanlarını elde edilmiştir. Bu renk ve renk gradyanlarını LICK/IDS spektroskopik çizgi kuvveti indisleriyle karşılaştırarak birlikte incelediğimizde ilgili cüce galaksilerin metal bollukları ve yıldız oluşum geçmişleri hakkında fiziksel bilgiler elde edilmiştir. Bu çalışmadan elde edilen başlıca sonuçlara göre; * Yıldız oluşturan ve durgun cüce galaksiler, optik ve ultraviyole renk-parlaklık diyagramları ile renk-renk diyagramlarında iyi bir şekilde ayrıştırılabilmektedir. * Çevrenin bir fonksiyonu olarak, alan ve küme cüce galaksiler arasında herhangi bir farklılığa rastlanmamıştır. * Yıldız popülasyonu modelleriyle karşılaştırma yapıldığında, durgun cüce galaksilerin Güneş-altı ve Güneş metal bolluklarına sahip oldukları görülmektedir. Bu cüce galaksilerin yaşları 4 ile 10 milyar yıl arasında değişmekte ve bu nedenle ilkel galaksilerden oldukları düşünülmemektedir. * Durgun cüce galaksiler (dE'ler), dev eliptik galaksiler (Es) ile benzer renk gradyanlarına sahiptir, ancak metal bakımından zengin değildir.
Özet (Çeviri)
We have presented optical and near-IR surface photometry for quiescent dwarf galaxies (dEs). For this purpose, we have obtained optical images from SDSS (Sloan Digital Sky Survey) and near-IR images (H & K bands) from Magpop-ITP (Multi- wavelength Analysis of Galaxy Populations- International Time Programme) train- ing network. The Magpop-ITP research has an importance that is the first study of quiescent dwarf galaxies which includes a detailed investigation of field systems. The near-IR sample contains the high resolution images of 33 quiescent and 22 star- forming dwarf galaxies which are in the Virgo Cluster and in the field. However, we mostly focus on quiescent dwarf galaxies. By doing surface photometry we obtain optical and optical - near-IR colours and colour gradients. By analyzing these colours and colour gradients together with comparing the LICK/IDS spectroscopic line strength indices, we have extracted physical information about their metallicity and star formation history. The major results from this research are; * Star-forming and quiescent dwarf galaxies can be well seperated in optical vs. UV colour-magnitude diagrams and as well as colour-colour diagrams. * We do not find any differences between field and cluster dwarf galaxies as a function of environment. * By making a comparison to stellar populations models we find that the quiescent dwarfs have Sub-Solar or Solar metallicities. Their ages range between 4-10 Gyrs and therefore they are not expected to be primordial. * Quiescent dwarfs (dEs) have similar color gradients as giant ellipticals (Es) but less metal rich.