Juglonun evre IV glioblastoma multiforme beyin tümörü hücre hattındaki sitotoksik ve apoptotik etkilerinin analizi
Analysis of cytotoxic and apoptotic effects in Juglone's grade IV glioblastoma multiforme brain tumor cell line
  1. Tez No: 751930
  2. Yazar: TOLGA ÖNTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED HAMZA MÜSLÜMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Genetik, Biochemistry, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Glioblastoma Multiforme(GBM) en ölümcül primer beyin tümörlerinden biridir. GBM'nin tedavisinde cerrahi müdahelenin yanı sıra radyoterapi, immünoterapi ve kemoterapi gibi yöntemler uygulanmaktadır. Çalışmamızda kemoterapik ajan olarak kullanılan Juglans nigra, Juglans regia, Juglans sieboldiana ve Juglans cinerea gibi ceviz ağaçlarının kök, gövde ve yapraklarından izole edilen Juglon bileşeni GBM T98G hücre hattı ve sağlıklı insan hücre hattı CCD-1079sk üzerinde kullanıldı. Juglon bileşeni kanser üzerinde apoptoz, anti-oksidant, anti-anjiyogenesis, anti-kanser gibi etkilere sahiptir. GBM'in sitotoksik ve apoptotik etkilerini analiz etmek için, sırasıyla, MTT, DAPI, koloni formasyon analizi, yara iyileşmesi yöntemleri uygulandı. Juglonun hücre canlılığına etkisi MTT yöntemi ile belirlendi. T98G ve kontrol hücre hattı CCD-1079sk için IC50 değeri 24. saatin sonunda, sırasıyla, 7,6 µM ve 4,6 µM olarak bulundu. T98G ve CCD-1079sk hücre hatları için hücre migrasyonu yara iyileşmesi metodu ile belirlendi. 24. saat sonunda doza bağlı olarak T98G için yara iyileşmesi azalırken CCD-1079sk için hücrelerin tümü sitotoksik etkiye maruz kalarak ölmüştür. Elde ettiğimiz sonuçlara göre, Juglon bileşeni GBM için daha düşük dozlarda etkili bir potansiyel kemoterapik bir ajan olabilir.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma Multiforme (GBM) is one of deadly primer brain tumors. Aside from surgery in treatment of GBM is to implemented such as radiotherapy, immunotherapy and chemotherapy methods as well. In our thesis, Juglone component which utilizes as chemotherapy agent, which is isolated root, trunk and leaves of walnut tree such as Juglans nigra, Juglans regia, Juglans sieboldiana and Juglans cinerea, was utilized on GBM T98G cell line and healthy human cell line CCD-1079sk. Juglon component has apoptosis, anti-oxidant, anti-angiogenesis, anti-cancer affects on cancer disease. For analysis of Cytotoxic and apoptotic effects of GBM was implemented, respectively, MTT, DAPI, Colony Formation Assay, Wound Healing. Cell viability effect of Juglone was determined with MTT method. IC50 value of T98G and control cell line CCD-1079sk after 24 hour was diagnosed, respectively, as 7,6 µM and 4,6 µM. Wound aperture was determined with Wound Healing for T98G and CCD-1079sk. After 24 hour as dose-dependent while wound healing decreased for T98G, all of CCD-1079sk cells was death because of cytotoxic effects. According to conclusions, Juglone component may be potential chemotherapy agent effecting in lower doses for GBM.