Surface coati̇ng application and characterization of polymer structures produced by additive manufacturi̇ng
Eklemeli imalat ile üretilen polimer yapılara yüzey kaplama uygulaması ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 906040
  2. Yazar: İSMAİL AKTİTİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
3B (Üç boyutlu) basılan polimer yapıların yüzeylerinin metalik ince film ile kaplanarak metalizasyon işleminin gerçekleştirilmesi, eklemeli imalat teknolojisinin, metallerin ve polimerlerin sahip olduğu avantajları bir araya getirerek nihai ürünü farklı yapısal uygulamalar için aday malzeme haline getirmektedir. Metalizasyon işlemi polimer yapıların, düşük elektrik iletkenliği, arzu edilmeyen mekanik özellikleri, ultraviole (UV) radyasyon ve nem gibi farklı çevre koşullarında bozunma ve zayıf termal stabilite dezavantajlarını ortadan kaldırarak daha işlevsel polimer yapıların elde edilmesine olanak sağlamaktadır. Bu sebeple son yıllarda araştırmacılar, 3B basılan polimer yapıları daha fonksiyonel hale getirmek için, polimerlerin metalizasyonu üzerine çalışmalarını yoğunlaştırmışlardır. Bu tez çalışmasında polilaktik asit (PLA) filament ve eriyik yığma modeli (FDM) teknolojisi kullanılarak 3B polimer yapıların üretimi gerçekleştirilmiştir. Metalizasyon öncesi yüzey optimizasyonunu sağlamak amacı ile beş farklı (basıldığı gibi, daldırma, buhar, plazma ve aşındırma) yüzey işlemi uygulanmıştır. Sonrasında üretilen polimer yapıların yüzeyleri alüminyum ve bakır metalik ince film ile kaplanarak metalize edilmiştir. Bu yapıların morfolojik, yapısal, optiksel ve elektriksel özelliklerini incelemek amacıyla taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dispersiv spektrum (EDS) analizi, atomik kuvvet mikroskobu (AFM), X-ışını kırınımı (XRD) analizi, fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FT-IR) analizi, ultraviyole, görünür ışık ve yakın kızılötesi (UV-VIS-NIR) analizi, temas açısı ölçümü, elipsometri analizi ve elektriksel direnç ölçümü yapılmıştır. EDS ve XRD analiz sonuçları, polimer yapısında alüminyum ve bakırın varlığını doğrulanmaktadır. Alüminyum ve bakır kaplamalar için temas açıları sırasıyla 91,728° ve 88.309°'ye kadar artmıştır. 1000 nm kalınlıkta alüminyum için 6.6x105 S/m ve bakır için 7.87x105 S/m elektriksel iletkenlik değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The metallization process, which involves the coating of the surfaces of 3D (three-dimensional) printed polymer structures with a metallic thin film, represents a convergence of the advantages inherent to additive manufacturing technology, metals and polymers. Consequently, the final product is a potential material for a range of structural applications. The metallization process enhances the characteristics of polymer structures that are unfavourable, including low electrical conductivity, poor mechanical properties, degradation under various environmental conditions, such as ultraviolet (UV) radiation and moisture, and poor thermal properties. Therefore, more functional polymer structures are produced. Recently, researchers have focused their efforts on the metallization of 3D-printed polymer structures with the objective of enhancing their functionality. In this thesis, 3D polymer structures were fabricated using polylactic acid (PLA) filament and fused deposition modelling (FDM) technology. Prior to metallization, five distinct surface treatments were employed to ensure optimal surface conditions. These included as-printed, dipping, vapour, plasma, and abrasion. Subsequently, the polymer structures were metallised through the deposition of aluminium and copper metallic thin films. The morphological, structural, optical, and electrical properties of these structures were examined through the utilisation of a scanning electron microscope (SEM), energy dispersive spectrum (EDS) analysis, atomic force microscopy (AFM), X-ray diffraction (XRD), Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR) analysis, ultraviolet-visible light and near infrared (UV-VIS-NIR) analysis, contact angle measurement, ellipsometry analysis, and electrical resistance measurement. The results of the EDS and XRD analyses confirm the presence of aluminium and copper in the polymer structure. The contact angles for aluminium and copper coatings vary up to 91.728° and 88.309°, respectively. The electrical conductivity values of 6.6x105 S/m for aluminium and 7.87x105 S/m for copper at 1000 nm were obtained.