İstanbul-Başakşehir ilçesi çocuk oyun alanlarının yeterliliği ve tasarım ilkeleri üzerine araştırmalar
Research on the sufficiency and design principles of İstanbul-Basaksehir district childrens's playgrounds
- Tez No: 751937
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK HAKAN ALTINÇEKİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Çocuğun sosyal, fiziksel ve bilişsel gelişiminde oldukça önemli bir role sahip olan oyun, çocuk ile özdeşleşmiş aktivitedir. Çocuk oyun alanları ise çocukların doğa ile buluştukları, sosyalleşip iletişim kurdukları, enerjilerini attıkları, yeni şeyler öğrendikleri ve keşfettikleri, eğlendikleri, içerisinde oyun amacına yönelik elemanların bulunduğu açık alanlardır. Kentlerdeki hızlı nüfus artışı nedeniyle yapılaşmanın yoğunlaşması, çocukların bilgisayar, tablet ve televizyon ile fazla vakit geçirip asosyalleşmesi, çocuk oyun alanlarının önemini gün geçtikçe arttırmaktadır. Kentin kalitesini artıran, estetik ve doğal katkı sağlayan, nitelikli, tasarım ilkelerine uygun, sürdürülebilir, çocuk oyun alanları planlamak bu nedenle oldukça önemlidir. Tezin çalışma alanı İstanbul'un Başakşehir İlçesidir. Başakşehir ilçesi, yapılaşmanın her geçen gün arttığı dolayısıyla nüfusunda arttığı yeni yerleşim için tercih edilen toplu konut ağırlıklı ilçelerden biridir. Nüfusun fazla olması, site ve toplu konutların çok olması nedeniyle çocuk oyun alanlarına ihtiyaç daha da artmaktadır. Bu çalışmada, Başakşehir ilçesinden alansal büyüklük ve kullanım yoğunluğu gibi kriterlere göre ilçenin 10 mahallesinin her birinden birer adet park seçilmiştir. Seçilen bu 10 parkın yeterliliği ve tasarım ilkelerine göre uygunluğu araştırılmıştır. Çalışmanın amacı; Parkların yeterliliğinin saptanmasına yönelik olarak sosyal araştırma amaçlı seçilen her parkta halk anketleri yapılarak anketlerin değerlendirilmesi, çocuk oyun alanlarının tasarım ilkeleri yönünden yeterliliğini irdelemek, doğayla bütünleşerek oyun oynama imkânı bulan çocukların daha sağlıklı bireyler olarak yetişmelerine imkân sağlayacak ortamları tanımlamak ve Başakşehir ilçesindeki çocuk oyun alanlarının iyileştirilmesine yönelik öneriler getirmektir. Çalışma sonucunda Başakşehir ilçesindeki çocuk oyun alanları saha tespitleri, anket değerlendirmeleri, etki alanlarının hesaplanması, kişi başına düşen yeşil alan miktarı ve çocuk başına düşen oyun alanı miktarı hesaplamasına göre standartların oldukça üzerinde olduğu görülmektedir. Ancak mülkiyet problemlerinin olduğu kamusal park yapımı için uygun alan olmaması nedeniyle çocuk oyun alanı sayısının az olduğu mahalleler saptanmıştır. Bu mahallelerde kamulaştırmanın yapılıp park sayılarının arttırılması ve nitelikli park yapılması gerekliliği sonucuna varılmıştır. Ayrıca bu çalışma Başakşehir İlçesindeki çocuk oyun alanlarının tasarım kriterlerine göre incelenip, değerlendirildiği bir çalışma olması nedeniyle Başakşehir Belediyesi için bir envanter durumundadır. Bu belirlemeler her geçen gün toplu konut ve sitelerin yapıldığı ilçe için bir örnek niteliğindedir; standartları koruyarak hatta arttırarak çocuklara nitelikli, sürdürülebilir ve tasarım kriterlerine göre yeni yapılacak oyun alanları için bir veri kaynağı oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Play, which has a very important role in the social, physical and cognitive development of the child, is an activity identified with the child. Children's playgrounds, on the other hand, are open spaces where children meet with nature, socialize and communicate, throw their energy away, learn and discover new things, have fun, and have elements for the purpose of play. Due to the rapid population growth in cities, the intensification of construction, the socialization of children by spending more time with computers, tablets and television, the importance of children's playgrounds increases day by day. For this reason, it is very important to plan sustainable children's playgrounds that increase the quality of the city, provide aesthetic and natural contribution, and comply with design principles. The study area of the thesis is Basaksehir District of Istanbul. Basaksehir district is one of the most preferred mass housing districts for new settlements, where the construction is increasing day by day and therefore the population is increasing. The need for children's playgrounds is increasing due to the high population and the high number of sites and mass housing. In this study, one park was selected from each of the 10 neighborhoods of Basaksehir district, according to criteria such as areal size and usage density. The adequacy of these 10 selected parks and their suitability according to design principles were investigated. Purpose of the study; In order to determine the adequacy of the parks, public surveys were conducted in each park selected for social research, evaluating the questionnaires, examining the adequacy of the children's playgrounds in terms of design principles, defining the environments that will enable the children who have the opportunity to play games by integrating with nature, to grow up as healthier individuals, and to improve the playgrounds in Basaksehir district. to make recommendations. As a result of the study, it is seen that the children's playgrounds in Basaksehir district are well above the standards according to the field determinations, survey evaluations, calculation of the impact areas, the amount of green area per capita and the amount of playground per child. However, due to the lack of suitable areas for the construction of public parks where there are property problems, neighborhoods with less children's playgrounds have been identified. It has been concluded that expropriation is required in these neighborhoods, increasing the number of parks and building qualified parks. In addition, this study is an inventory for Basaksehir Municipality, as it is a study in which children's playgrounds in Basaksehir District are examined and evaluated according to the design criteria. These determinations are an example for the district where mass housing and housing estates are built day by day; By preserving and even increasing the standards, it will create a data source for children's playgrounds to be built according to qualified, sustainable and design criteria.