Collaborative assembly line balancing with worker and cobot assignment
İşçi ve kobot atama ile işbirlikçi montaj hattının dengelenmesi
- Tez No: 751939
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEREN ÖZMEHMET TAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Uzun yıllar boyunca montaj hattı dengeleme problemi literatürde farkli çözüm yaklaşımlarıyla ele alınmıştır. Son zamanlarda montaj hattında işbirlikçi robot (kobot) kullanımı oldukça popüler hale gelmiştir. Kobotlar, özellikle işçilere yardımcı olurken tekrarlayan hareketlerin ve/veya ağır yüklerin kaldırılmasının gerekli olduğu üretim sistemlerinde birçok avantaja sahiptir. Kobotlar işçiler ile birlikte çalışıp sistemdeki insan hareketlerinin aynısını gerçekleştirebilmekte ve ayrıca sıradan bir işçiden yüzlerce kat daha fazla iş yapabilme yeteneğine sahip olduğu için ergonomik riskleri en aza indirmektedir. Fakat bu durum insanlar için geçerli değildir. Çalıştığı ortamda ergonomik risklerin de değerlendirilmesi ve azaltılmasına ihtiyacı vardır. Zaman zaman ağır çalışma şartlarına maruz kalan işçiler için bu ergonomik risklerin en aza indirilmesi adına yaptığı işin zorluk derecesine göre mola vermesi gerekmektedir. Kobotlar için bir mola süresi gerekli olmasa da işçilerden daha yavaş çalıştığı bilinmektedir. Bu çalışmada, enerji harcama problemlerinin de ergonomi perspektifinden ele alındığı, maliyet tabanlı işçi-kobot işbirlikçi montaj hattı dengeleme problemi için doğrusal bir tamsayılı programlama modeli önerilmiştir. Kobotların montaj hatlarındaki etkinliğini değerlendirmek için sadece manuel işgücünün olduğu montaj hattı, ergonomi perspektifinin göz ardı edildiği kobotlarla işbirlikçi montaj hattı, ergonomi perspektifinin göz ardı edildiği farklı parametrelerin amaç fonksiyonuna etkisi ile birlikte kobotlarla işbirlikçi montaj hattı ve ergonomi perspektifinin ele alındığı enerji tüketiminin değişiminin değerlendirildiği kobotlarla işbirlikçi montaj hattının ele alındığı toplam dört farklı senaryo kullanılmış ve sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
For many years, the assembly line balancing problem has been handled with different solution approaches in the literature. Recently, the use of collaborative robots (cobots) on the assembly line has become very popular. Cobots have many advantages, especially in production systems where repetitive movements and/or lifting heavy loads are required while assisting workers. Cobots can work with workers to replicate human movements in the system and also minimize ergonomic risks because they are capable of doing hundreds of times more work than ordinary workers this does not apply to humans. Ergonomic risks also need to be evaluated and reduced in the working environment. For workers who are exposed to heavy working conditions from time to time, it is necessary to take a break according to the degree of difficulty of their work in order to minimize these ergonomic risks. While a break time is not required for cobots, they are known to work slower than workers. In this study, a linear integer programming model is proposed for the cost-based worker-cobot collaborative assembly line balancing problem in which energy expenditure problems are also addressed from ergonomics perspective. To evaluate the effectiveness of the cobots in assembly lines, a total of four different scenarios; i.e. assembly line only with the manual workforce, the collaborative assembly line with the cobots where the ergonomics perspective is ignored, collaborative assembly line with the cobots where the ergonomics perspective is ignored with different parameters in objective function, and collaborative assembly line with the cobots where the ergonomics perspective is addressed-change in energy expenditures were considered and their results were compared. and their results were compared.