İnsan-robot iş birliği ile montaj hattı yeniden dengeleme problemi ve bir hiper-matsezgisel çözüm yaklaşımı
Assembly line rebalancing problem with human-robot collaboration and a hyper-matheuristic solution approach
- Tez No: 940968
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİŞTAH ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim ve Servis Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Tekrarlı görevlerin gerçekleştirildiği ve standart ürünlerin imal edildiği montaj sistemlerinde, Endüstri 4.0'ın etkisiyle robotların kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu eğilim, tehlikeli ortamlarda robotların görev almasına ve insan kaynaklı hataların azaltılmasına olanak tanımaktadır. Öte yandan, robotlar, insanların sahip olduğu esneklik ve içgörüden yoksundur. Robotların sınırlılıklarının fark edilmesiyle birlikte, insan merkezli endüstrilerin önemini vurgulayan Endüstri 5.0 vizyonu çerçevesinde, insanların ve robotların iş birliği yaptığı montaj hatları, bu işgörenlerin güçlü yönlerinin bütünleştirilmesini sağlayan yenilikçi sistemler olarak ortaya çıkmıştır. Bu etkileşim, sistem verimliliğini artırmakta ve ergonomik riskleri azaltmaktadır. Literatürdeki iş birliğine dayalı montaj hatlarına ilişkin çalışmalarda, yalnızca ilk kez dengeleme durumu dikkate alınsa da emek yoğun kuruluşlar için mevcut sistemlerin tamamen ortadan kaldırılarak, iş birliğine dayalı bir yapının kurulması maliyetli ve zaman alıcı bir süreçtir. Bu bağlamda, bir hattı sıfırdan kurmak yerine mevcut yapıyı temel alarak yeni koşullara uygun şekilde yeniden yapılandırmak, operasyonel açıdan daha sürdürülebilir bir yaklaşımdır. Bu çalışmada, yalnızca işçilerin bulunduğu montaj hatlarından iş birlikçi sistemlere geçiş ele alınmaktadır. Bu doğrultuda, manuel hatlara geleneksel ve iş birlikçi robotların (kobotların) entegre edilmesi amacıyla işgörenler bazında yeniden yapılandırma sürecine odaklanılarak İnsan-Robot İş Birliği ile Montaj Hattı Yeniden Dengeleme (İR-MHYD) Problemi önerilmektedir. İR-MHYD probleminin çözümü için bir matematiksel model ve yapay arı kolonisi (YAK) algoritması tabanlı bir hiper-matsezgisel çözüm yöntemi geliştirilmiştir. Karşılaştırma problemleri üzerinde yapılan testlere ilişkin sonuçlar, hiper-matsezgisel yaklaşımın, matematiksel modele ve YAK algoritmasının temel versiyonuna kıyasla daha üstün performans gösterdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In assembly systems where repetitive tasks are performed and standardized products are manufactured, robot utilisation has become widespread due to the influence of Industry 4.0. This trend enables robots to operate in hazardous environments and reduces human-induced errors. However, robots lack the flexibility and insight of humans. Recognising the limitations of robots, within the framework of the Industry 5.0 vision, which emphasises the importance of human-centred industries, assembly lines where humans and robots collaborate have emerged as innovative systems that allow the integration of their strengths. This interaction increases system efficiency and reduces ergonomic risks. Although only the first-time balancing is considered in studies on collaborative assembly lines, it is a costly and time-consuming process for labour-intensive organisations to completely eliminate existing systems and build a collaborative structure. In this context, it is a more operationally sustainable approach to reconfigure a line in accordance with new conditions based on the existing structure rather than building it from scratch. This study addresses the transition from assembly lines with only workers to collaborative systems. Accordingly, the Assembly Line Rebalancing Problem with Human-Robot Collaboration (ALRB-HRC) is proposed, focusing on the reconfiguration process on the basis of operators to integrate traditional and collaborative robots (cobots) in manual lines. To solve the ALRB-HRC problem, a mathematical model and a hyper-matheuristic solution method based on the artificial bee colony (ABC) algorithm are developed. The test results on benchmark problems demonstrate that the hyper-matheuristic approach outperforms the mathematical model and the basic version of the ABC algorithm.