İlkokul sosyal bilgiler dersinde oyunlaştırılmış ders etkinlikleriyle harita okuryazarlığının geliştirilmesi
Developing map literacy with the gamified lesson activities in primary school social studies lesson
- Tez No: 751953
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
İlkokul 4. sınıf sosyal bilgiler dersinin“İnsanlar, Yerler ve Çevreler”öğrenme alanında kullanılan oyunlaştırılmış ders etkinliklerinin, öğrencilerin harita okuryazarlık becerilerinin geliştirilmesine ve sosyal bilgiler dersine yönelik tutumuna etkisini ortaya koymaktır. Bu araştırmada, nicel ve nitel veri toplama tekniklerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem, karma yöntem türlerinden açıklayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bölümünde, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın nitel bölümünde durum deseni kapsamında görüşme tekniği kullanılmıştır. Çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Kütahya ili Gediz ilçesinde bulunan üç köy okulunda öğrenim gören 60 dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Amaçlar doğrultusunda Harita Okuryazarlığı Sınav Formu, Sosyal Bilgiler Dersi Tutum Ölçeği ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarında 7 haftalık sürede toplam 21 ders saatinde uygulama yapılmıştır. Veriler toplanmış; nicel ve betimsel analiz ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
To reveal the effect of gamified lesson activities used in the“People, Places and Environments”unit of the 4th grade primary school social studies lesson on the development of students' map literacy skills and their attitudes towards the social studies lesson.In this research, mixed method, in which quantitative and qualitative data collection techniques are used together, and explanatory sequential design from mixed method types were used. In the quantitative part of the study, a quasiexperimental design with pretest-posttest control group was used. In the qualitative part of the study, the interview technique was used. The study group consisted of 60 fourth grade students studying in three village schools in the Gediz district of Kütahya in the 2021-2022 academic year. Map Literacy Exam Form, Social Studies Course Attitude Scale and Semi-Structured Interview Form were used for the purposes. In the experimental and control groups, the application was made in a total of 21 lesson hours in a 7-week period.