İlkokul sosyal bilgiler dersinde 'insanlar ve yönetim' ünitesinin görsel materyal kullanılarak işlenmesi
Teaching the unit 'people and administration' i social science classes in primary school by utilizing the visual materials
  1. Tez No: 584589
  2. Yazar: SALİHA AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN ARSLAN CANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, yapılandırmacı teoriye dayalı ders anlatımında görsel materyal kullanımının ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin İnsanlar ve Yönetim konusunu anlamalarına ve Sosyal Bilgiler dersine karşı tutumlarına olan etkisini incelemektir. 2005 yılında güncellenen Sosyal Bilgiler programı yapılandırmacı anlayış çerçevesinde şekillendirilmiştir. Yapılandırmacı anlayış, öğretme ve öğrenmenin doğasını açıklamaya çalışan teorilerden biridir.Çalışmada, ilkokul dördüncü sınıf Sosyal Bilgiler dersi“Güç, Yönetim ve Toplum”öğrenme alanı“İnsanlar ve Yönetim”ünitesi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of using visual materials on constructivist theory based on the understanding of the subject of People and Management and their attitudes towards Social Studies course. Social Studies program, which was updated in 2005, was shaped within the framework of constructivist approach. Constructivist approach is one of the theories that tries to explain the nature of teaching and learning. Active participation of students in the course process can be ensured in an enriched learning environment with various activities and materials developed within the framework of course gains. In the study, `Power, Management and Society` learning area People and Management unit of the fourth grade Social Studies course in primary school was discussed.