Yapay sinir ağları ve arima hibrit zaman serisi modeli ile havayolu rezervasyonu tahmini
Airline reservation forecast with artificial neural networks and arima hybrid time series model
  1. Tez No: 751958
  2. Yazar: ALAA M.H. ABUSHUKUR ALAA M. H. ABUSHUKUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF KURTGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, bir havayolunun uçuş planındaki envanter ataması için zaman serisi analizi ile uçuş gününde beklenen toplam rezervasyon öngörülmüştür. Yapay sinir ağları ve otoregresif bütünleşik hareketli ortalama süreci (ARIMA) yöntemleri uygulanmıştır. Yapay sinir ağları doğrusal olmayan veriler üzerinde ileri performans gösterdiği halde lineer verilerin ilişkisini yakalamakta ARIMA modeli daha iyi sonuçlar vermektedir. Dolayısı ile her iki yöntemin avantajlarını bir araya getiren yapay sinir ağları ve ARIMA modellerinin sonuçlarını birlikte dikkate alan hibrit model geliştirilmiştir. Sonuç olarak çalışma kapsamında ele alınan rota için yolcu ve kargo rezervasyonu tahmin edilip uçuş çizelgelemesinde yapılan kapasite ataması değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the total expected reservation on the day of the flight is predicted by time series analysis for the inventory assignment of an airline's flight plans. Artificial neural networks and autoregressive integrated moving average process (ARIMA) methods have been applied. Although artificial neural networks have advanced performance on non-linear data, the ARIMA model gives better results in capturing the relationship of linear data. Therefore, a hybrid model has been developed that combines the advantages of both methods, considering the results of artificial neural networks and ARIMA models the passenger and cargo reservation for the route considered within the scope of the study was estimated and the capacity assignment made in the flight schedule was evaluated.