Sağlık kurumlarında örgütsel muhalefet- örgütsel sessizlik ve lider-üye etkileşimi arasındaki ilişki
The relationship between organizational dissent- organizational silence and leader-member exchange in health institutions
  1. Tez No: 751959
  2. Yazar: BUSE TİLBE İÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA ALPER AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlık çalışanlarında örgütsel muhalefet, örgütsel sessizlik ve lider-üye etkileşimi arasındaki ilişkilerin belirlenmesidir. Tanımlayıcı kesitsel tipte bir araştırma olan bu çalışmanın evrenini 15.04.2021- 18.11.2021 tarihleri arasında Adana Şehir ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan toplam 3528 sağlık personeli oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi ise araştırmayı gönüllü olarak katılmayı kabul eden 470 hastane çalışanıdır. Araştırmanın verileri "Kişisel Bilgi Formu'', ''Örgütsel Muhalefet Ölçeği'', ''Örgütsel Sessizlik Ölçeği'' ''Lider-Üye Etkileşim ölçeği'' ile toplanmış SPSS.22 istatistik paket programında sıklık, yüzdelik ve ortalama testleri, t testi, ANOVA testi ve Turkey testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan katılımcıların lider-üye etkileşim puan ortalamaları ortalamanın üstü (yüksek) olarak bulunmuştur. Örgütsel muhalefet ve örgütsel sessizlik düzeyleri orta düzeyde bulunmuştur. Örgütsel muhalefet ile cinsiyet ve meslek değişkenlerinde önemli farklılıklar belirlenmiştir. Örgütsel sessizlik ile eğitim, meslek ve gelir değişkenlerinde anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Lider-üye etkileşimi ile yaş, eğitim, meslek ve aylık gelir değişkenleri arasında anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Lider-üye etkileşimi ile örgütsel muhalefet arasında pozitif yönde bir ilişki tespit edilmiştir. Lider-üye etkileşimi ile örgütsel sessizlik arasında negatif yönde bir ilişki tespit edilmiştir. Örgütsel muhalefet (genel) ile örgütsel sessizlik (genel) arasında ilişki bulunamamıştır. Lider-üye etkileşiminin örgütsel muhalefeti pozitif, örgütsel sessizliği ise negatif etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determining the relationship organizational dissent, organizational sılence and leader-member exchange in health institutions. The population of this study, which is a descriptive cross-sectional study conducts at Adana City and Research Hospital between 15.04.2021 and 18.11.2021. A total of 3528 health personnel are employed. The sample of the study is 470 hospital employees who voluntarily agreed to participative in the study. The data of the research are collected with the“Personal İnformation Form”,“Organizational Dissent Scale”,“Organizational Sılence Scale”,“Leader Member Exchange Scale”freguency, percentage and mean tests, t test ANOVA test and Tukey test are used in SPSS 22 statictical package program. Leader-member exchange score averages of the participants participating in the research are found to be above the average (high). Organizational dissent and organizational silence levels are found to be moderate. Significant diferrences are determined in organizational dissent and gender, occupation variables. Significant differences are determined in organizational silence and education, occupation and income variables. Significant differents are determined in leader-member exchange and age, education, occupation and monthly income variables. A positive relationship is found between leader-member exchange and organizational dissent. A negative relationship is found between leader-member exchange and organizational silence. Any relationship isn't found between organizational dissent (general) and organizational silence (general). It has been determined that leader-member exchange affects organizational dissent positively and organizational silence negatively.