Cumhuriyet Döneminde Trabzon'da güvenlik ve emniyet teşkilatı (1923-1945)
Security and police force in Trabzon during the Republic Period (1923-1945)
- Tez No: 751963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Güvenlik ve emniyet teşkilatları devletlerin var olmalarını sağlayan en büyük kurumlardır. Osmanlı Devleti bu amaçla bünyesinde birçok görevli barındırmıştır ancak I. Dünya Savaşı ile iç düzen bozulmuştur. Milli Mücadele yıllarının ardından Türkiye Cumhuriyeti Anadoluda yeniden bozulan düzeni tesis etmek için çalışmıştır. Bu süreçte emniyet teşkilatlanması ise varlığını devam ettirmeyi başarmıştır. Polis, jandarma ve zabıta kurumları Osmanlı döneminde kurulup Türkiye Cumhuriyeti'ne intikal eden teşkilatlar olmuşlardır. Bu tez çalışmasında ilk olarak Osmanlı döneminde var olan emniyet yapılanmaları geniş bir şekilde ele alınarak anlatılmıştır. Ardından 1923-1945 yılları arasındaki Trabzon'daki emniyet teşkilatının işlevi, 1923 yılından öncesi ile mukayese edilerek açıklanmıştır. Bilhassa karakolların şehir içerisindeki varlıkları ve üstlendikleri rollerin yanında bölgedeki siyasi yapılanmaların emniyete katkısı, polis eğitimi noktasında yapılan emniyet çalışmaları ve toplumsal düzendeki asayiş meseleleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Security and law enforcement agencies are the largest institutions that enable states to exist. The Ottoman Empire housed many officials for this purpose, but the internal order was disrupted by the First World War. After the years of the National Struggle, the Republic of Turkey has worked to re-establish the deteriorated order in Anatolia. In this process, the security organization has managed to continue its existence. Police, gendarmerie and constabulary institutions were organizations that were established in the Ottoman period and transferred to the Republic of Turkey. In this thesis, firstly, the security structures that existed in the Ottoman period were discussed in detail. Then, the function of the police force in Trabzon between 1923-1945 was explained by comparing it with the one before 1923. In particular, the presence of the police stations in the city and their roles, as well as the contribution of the political structures in the region to the security, the security studies carried out at the point of police training and the issues of public order in the social order were discussed.