Çocuk onkoloji hastanelerinin bekleme ve oyun alanlarında fiziksel özelliklerin kullanıcı açısından değerlendirmesi
Evaluation of physical properties of waiting areas and playgrounds of pediatric oncology hospitals from the users' perspecti̇ve
- Tez No: 751968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Çocuk hastanelerinde farklı yaş gruplarından kullanıcıların bir arada olması nedeniyle tasarımda dikkat edilmesi gereken pek çok unsur bulunmaktadır. Özellikle kanser hastalığında hastaların tedavi sürecinin büyük bir kısmı hastanede geçmektedir. Çocuklar için bu süreç çok daha akılda kalıcı ve streslidir. Yabancı bir yerde bulunmanın verdiği rahatsızlıktan dolayı kaygı ve korkuları artar. Bulundukları mekanların tasarımı bu endişe ve korkuları azaltabilecek etkiye sahiptir. Bu çalışmanın amacı çocuk onkoloji hastanelerinde bekleme ve oyun alanlarının incelenmesi ve sorunların belirlenmesidir. Bu doğrultuda kullanıcıların gereksinimleri ve mekansal gereksinimler belirlenmeye çalışılmıştır. Bursa Sabahattin Gazioğlu çocuk hematoloji ve onkoloji hastanesinin poliklinik bekleme alanlarında gerçekleştirilen çalışmada gözlem ve anket yolu ile değerlendirme yapılmıştır. Hasta yakınları ve hastane personeline bekleme ve oyun alanlarıyla ilgili anketler uygulanmıştır. Hem gözlem hem de anketlerden elde edilen sonuçlar doğrultusunda sorunlar tespit edilmiş ve bu sorunlar için çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
There are many elements that need to be considered in the design, due to the fact that users from different age groups are together in pediatric hospitals. A large part of the treatment process of patients, especially with cancer, is spent in the hospital. The all process is much more memorable and stressful for children. Anxiety and fears increase due to the discomfort of being in a foreign place. The design of the spaces they are in has the effect of reducing these worries and fears. The aim of this study is to examine the waiting and playground areas in pediatric oncology hospitals and to identify the problems. In this direction, the needs and spatial requirements of the users have been tried to be determined. In the study carried out in the outpatient waiting areas of Bursa Sabahattin Gazioğlu Pediatric Hematology and Oncology Hospital, evaluation was made through observation and questionnaire. Questionnaires about waiting and playground areas were applied to patient relatives and hospital staff. In line with the results obtained from both observations and surveys, problems were identified and solutions were offered for these problems.