Yük taşımacılığında bir türel dağılım modeli Ankara-İstanbul koridoru için bir uygulama
A modal split model ev freight transportation and a case study for Ankara-Istanbul route
- Tez No: 75197
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GERÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
yük taşımasında Ankara-İstanbul koridoru 1994 baz yılı için mevcut ulaşım sistemi üzerindeki en uygun taşıma türünün belirlenebilmesi amacıyla bir türel dağılım (Modal Split) modelinin oluşturulmasına çalışılmıştır. Bu amaçla, tüm ulaştırma sistemlerinin tek bir şebeke ile temsil edildiği (inter-modal) bir ulaşım modeli geliştirilmiştir. Modelin oluşturulması için öncelikle Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 1993,1994,1995 ve 1996 yıllarına ait Ankara-İstanbul ve İstanbul- Ankara yönlerinde yapılan“Dingil Ağırlığı ve Başlangıç-Son Etüdleri”ile Devlet Demir Yollan'ndan elde edilen yük taşıma matrislerine bağlı olarak, her iki ulaşım türünü içeren bir bölgeleme sistemi yapılmıştır. Modelin kalibrasyonunda toplam 44 bölge kullanılmıştır. Bu bölgeler içinde karakteristik olarak benzer özellik gösterenler, tek bir sektörde toplanmıştır. Böylece 44 bölge, 5 sektör için toplulaştırılmıştır. Ulaştırma türlerinin her ikisinde mevcut olan taşıma matrislerindeki yük gruplarına bağlı olarak toplam 10 yük grubu elde edilmiş, veri yetersizliği sebebiyle bu 10 yük grubu, 3 yük grubunda toplulaştırılmıştır. Modelin başlıca girdileri, belirlenen bölgeleme sistemine göre, bölgedeki ulaşım sistemi üzerindeki taşınan yük trafikleri, bunlara ilişkin taşıma fiyatları ve birim zaman maliyetleridir. Bölgeler arasında yapılan taşımaların, karayolu ve demiryolu türlerine dağılımım belirlemek için bu çalışmada ikili bir lojit model kullanılmıştır. Türel ayrım modeli için, her yük grubunda iki ayrı kalibrasyon yapılmıştır. İlk kalibrasyonda 1994 yık taşımalarına göre, zamanın ekonomik değeri, ikinci kalibrasyonda genelleştirilmiş maliyetlere göre sabit katsayı belirlenmiştir. Modelin çıktıları ise, şebekenin bağlantıları üzerindeki trafik akışları ile bu akışlara bağlı olarak hesaplanan performans ölçüleridir. XU
Özet (Çeviri)
The transportation industry is a vital part of a nation' s economy. Freight transportation not only affects the availability and prices of goods sold at market, but it also has a major impact on energy usage, national defence matters, and many other national concerns. Due to the complexity of the freight transportation system, there has developed an enormous diversity of research focused on this area. From the detailed scheduling of rail cars to the impacts of freight movements on national energy usage, researchers have attempted to describe how freight transportation affects and is affected by physical and economic conditions. In this study, a mode choice model (modal split) is developed, based on year 1994 data, to define the most convenient type of existing freight transportation between the cities Ankara and Istanbul. For this reason, an inter-modal transportation model that represents all the transportation systems by a simple network is introduced. The major problems in freight mode split analysis are (1) the availability of data, (2) the heterogeneity of aggregate commodity groupings, and (3) the difficulty of determining and including all relevant variables in modal analyses. These three problems interact and vary in importance, depending on the level of aggregation incorporated within the analysis. In this study, zoning is done depending on the data obtained from the Directorate of Highways which is on“Axle Tonnage Surveys”between Ankara and Istanbul for years 1993, 1994, 1995, 1996 and the freight transportation matrices obtained from State Railways Authority. Forty-four zones are used in calibrating the model. The zones having similar characteristics are aggregated in the same sector, by this way, forty- four zones are aggregated in five sectors. Data aggregation can either be by commodity type or by geographic area. The smaller the number of commodity types (the higher the commodity aggregation), the more likely it is that there will be a mix of commodities in each grouping that will make estimation of mode split difficult. The larger the geographic aggregation, the more difficult it is to use the resulting data in state-wide planning. xm