Fotouyarılmış katyonik polimerizasyondan kararlı serbest radikal polimerizasyona dönüşüm ile blok kopolimer sentezi
- Tez No: 75198
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Onyum tuzları yaygın şekilde katyonik polimerizasyon başlatıcısı olarak kullanımının yanısıra, serbest radikal polimerizasyon başlatıcı olarak da kullanılabilir. Bu amaçla endüstride en çok kullanılan dalga boyu olan 350 nm'nin üzerindeki dalga boylarında ışığı absorblayan fotouyarıcılardan yararlanılmıştır. Genel olarak bu tür polimerizasyonlarda onyum tuzu doğrudan etkin olmamakta, fotouyarıcı yardımıyla aktif merkezleri oluşturmaktadır. Bu dolaylı polimerizasyonda fotouyarıcı varlığında onyum tuzunun absorbsiyonu daha uzun dalga boyuna kaydırılır. Çalışmamızda sikloheksen oksitin fotouyarılmış katyonik polimerizasyonu TEMPO varlığında antrasen fotouyarıcı ve onyum tuzları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Uyarılmış hale geçen antrasen onyum tuzuyla elektron transferine uğrar ve antrasen radikal katyonu oluşur. Oluşan antrasen radikal katyonları TEMPO ile kolayca tutulur.. Böylece oluşan alkoksi amin fonksiyonlu dihidroantiril katyonları sikloheksen oksitin katyonik polimerizayonunu başlatmıştır. Daha sonra alkoksi amin uçlu PCHO, stirenin blok kopolimerizasyonu için kararlı serbest radikal polimerizasyon yönteminde polimerik başlatıcı olarak kullanılmıştır. Elde edilen polimerlerin yapılan İR, UV ve ^-NMR spektral analizleri ile aydınlatılmıştır. vıu
Özet (Çeviri)
SUMMARY SYNTHESIS OF BLOCK COPOLYMERS BY TRANSFORMATION OF PHOTOSENSITIZED CATIONIC POLYMERIZATION TO STABLE FREE RADICAL POLYMERIZATION The various approaches may be used for the synthesis of block copolymers of the many methods investigated, the transformation approach is an elegant way to cover a wide range of monomer combinations. Transformation reactions involve synthesis in which two ( or more ) mutually exclusive polymerization mechanisms are sequentially combined. The transformation approach, involves different propagating species and allows multiple combination of monomers. In this approach monomer 1 is polymerized by a mechanism 'A' to produce a polymer with a functional group F that is capable of initiating polymerization by a different mode / mechanism 'B' ( Scheme 1 )., + nMi mechanism A >,^_Mi^Mi* termination >,_r_MiJj_F n If-M^F + m M2 mechanism B " |_^Ml-^block[M2 -]- Scheme 1. Transformation reactions Many examples concerning the use of tranformation reactions in block copolymers were reported. N-alkoxy pyridinium salts are effective initiators for the cationic polymerization of cyclic ethers such as cyclohexene oxide and vinyl ethers such as n-butyl vinyl ether. Their photoactivity can be tuned to a broad wavelength range by the use of free radical sources, charge transfer complexes and photosensitizers. IX