SCARE Öfke Müdahale Programı'nın, Suriyeli lise öğrencilerinin öfke kontrollerine ve psikolojik dayanıklılıklarına etkisi
  1. Tez No: 752003
  2. Yazar: MERVE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Artan savaşlar ve göçlerden en çok etkilenen kitlelerden biri çocuk ve gençlerdir. Savaş ve göç sonucu yoğun bir genç nüfusu ruh sağlığına ilişkin bazı duygusal sorunlar yaşamaktadır. Bu çalışmada, SCARE Öfke Müdahale Programı'nın, Suriyeli öğrencilerin öfke kontrolü ve psikolojik dayanıklılıkları üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Çalışma çerçevesinde, kontrol ve deney grubu olmak üzere deney grubunda olan Suriyeli bir grup lise öğrencisine SCARE Öfke Müdahale Programı uygulanmıştır. SPSS programı ile ön test ve son test ölçek sonuçları analiz edilmiştir. Wilcoxon ve Mann Whitney-U Testi analizleri sonucunda, müdahale grubu öğrencilerinin sürekli öfke puanlarında ve sosyal davranışlarında anlamlı bir azalışın olduğu görülmüştür. Bu çalışma çerçevesinde SCARE Öfke Müdahale Programı'nın Suriyeli öğrencilerin öfke yaşama sıklıklarında anlamlı bir düşüşe sebep olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Children and youth are two of the most affected by the increasing wars and migration. As a result of war and migration, a dense young population experiences some emotional problems related to mental health. In this study, it was aimed to examine the effect of SCARE Anger Intervention Program on Syrian students' anger control and psychological resilience. Within the framework of the study including the control and experimental groups, the SCARE Anger Intervention Program was applied to a group of Syrian high school students in the experimental group. Pre-test and post-test scale results were analyzed with SPSS program. As a result of the Wilcoxon and Mann Whitney-U Test analyzes, it was seen that there was a significant decrease in the trait anger and prosocial behavior scores of the intervention group students. Within the framework of this study, it can be said that the SCARE Anger Intervention Program caused a significant decrease in the frequency of Syrian students experiencing anger.