Sıçan sırtında oluşturulan random dolaşım paternli deri flebinde ranolazinin flep yaşayabilirliği üzerindeki etkisinin araştırılması
The effect of ranolazine on random pattern skin flap survival in rats
- Tez No: 752007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY GÜRSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Flep cerrahisi, defekt rekonstrüksiyonunda plastik ve rekonstrüktif cerrahide yaygın olarak kullanılmaktadır.Bu cerrahinin en önemli sorunu flep distalinde oluşabilecek iskemik nekrozdur. Bu sebeple, bu sorunun çözümüne yönelik birçok tedavi yöntemi geliştirilmeye yönelik araştırmalar yapılmıştır. Çalışmamızın amacı, selektif geç sodyum akım blökeri olan ranolazinin farklı dozlarda sıçanlara verilmesi ile birlikte sıçan sırtlarından hazırlananderi fleplerinin yaşayabilirliği üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışmaya her grupta 8 sıçan olmak üzere toplamda 32 sıçan dahil edilmiştir. Tüm sıçanlara random paternli kaudal bazlı 3x9 cm en:boy oranındaki modifiye McFarlane deri flepi uygulanıp tekrar yerine adapte edilmiş takiben 7 gün boyunca kontrol grubuna (Grup A) 1 cc serum fizyolojik, çalışma gruplarına (Grup B, C, D) ise sırasıyla günlük 45 mg/kg, 90 mg/kg ve 180 mg/kg ranolazin 1 cc serum fizyolojik içinde sulandırılıp gastrik lavaj ile verilmiştir. Postoperatif 7. günde Fleplerin yaşayabilirlik oranlarının değerlendirilmesi için fotoğraflar çekilmiş ve sintigrafik olarak değerlendirmeler yapılmış sonrasında sıçanlar sakrifiye edilerek flepler bazlarından ayrılmış ve histopatolojik olarak değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda, yaşayan ortalama flep alanı Grup A için 12,7548 cm2, Grup B, C ve D için sırasıyla 14,9533 cm2, 16,494 cm2 ve 16,7599 cm2 olarak hesaplanmış olup gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (P=0.00
Özet (Çeviri)
Flap surgery is widely used in the field of plasticsurgery for defect reconstruction. The most important problem of this surgery is ischemic necrosis that may occur in the distal of the flap.For this reason, studies have been conducted to develop many treatment methods to solve this problem.The aim of our study was to investigate the effects of different doses of ranolazine, a selectivelate sodium current blocker, on the viability of skin flaps prepared from the back of the rat. A total of 32 rats, including 8 rats in each group, were included in the study. A random patterned caudal base 3x9 cm width: length modified McFarlane skin flap was elevated from the backs of all rats and adapted back to its place. For 7 days postoperatively, 1 cc of saline was added to the control group (Group A), and 45 mg / kg, 90 mg / kg and 180 mg / kg ranolazine in 1 cc saline added to the study groups (Group B, C, D), respectively, have been given with gastric lavage daily. On the 7th postoperative day, photographs were taken to evaluate the viability of the flaps and scintigraphic evaluations were made. After the rats were sacrificed, the flaps were separated from their bases and evaluated histopathologically. As a result of the evaluations, the viable flap area was calculated as 12.7548 cm2 for Group A, 14.9533 cm2, 16.494 cm2 and 16.7599 cm2 for Groups B, C and D, respectively, and a statistically significant difference was found between the groups (P = 0.00