Kara Kemal Bey'in hayatı ve millî mücadele'deki faaliyetleri
Kara Kemal Bey'in hayati ve millî mücadele'deki faaliyetleri
  1. Tez No: 752008
  2. Yazar: GÖZDE NUR SÜRÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEŞKURE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
İttihat ve Terakki Cemiyeti üyeleri arasında yer alan Ahmet Kemal Bey, Cemiyete Posta İdaresinde memur iken katılmıştır. 1909 yılında yapılan İttihat ve Terakki kongresinde öne çıkan isimlerden biri olmuştur. Cemiyet içerisinde Büyük Efendi olarak bilinen Talat Paşa'ya yakınlığından dolayı Küçük Efendi olarak adlandırılmıştır. I. Dünya Savaşı sırasında Teşkilat-ı Mahsusa'nın Kafkasya bölgesindeki faaliyetlerinde görev almıştır. Örgütçü özelliği ile bilinen Kemal Bey esnaf birliklerini örgütleyerek önemli bir nüfuz kazanmıştır. İttihatçıların millî iktisat oluşturma düşüncesi ile millî şirketler kurulmasına öncülük etmiştir. I. Dünya Savaşı'nın kaybedilmesi ile Anadolu'da işgallere karşı başlatılan Millî Mücadele hareketine silâh ve mühimmat sevkiyatı için kurulan Karakol Cemiyeti'nin kurucuları arasında yer almış ancak İngilizler tarafından Malta'ya sürgüne gönderilmiştir. Sürgünden firar eden Kemal Bey, Avrupa'nın çeşitli bölgelerinde bulunduktan sonra İstanbul'a geri dönmüştür. 1926 yılında İzmir'de Mustafa Kemal Paşa'ya karşı planlanan suikast girişimi dolayısıyla İstiklal Mahkemesinde yargılanmış ve gıyaben idam cezasına mahkûm edilmiştir. Davaların devam ettiği sırada polis tarafından yakalandığı evde şüpheli bir şekilde intihar etmiştir.
Özet (Çeviri)
Ahmet Kemal Bey, who was among the members of the Committee of Union and Progress, joined the committee while he was still a civil servant in the Postal Administration. He became one of the prominent figures in the Congress of Union and Progress held in 1909. He was named“Küçük Efendi”due to his closeness to Talat Pasha, known as“Büyük Efendi”in the committee. During World War I, he took charge in the operations of the Teşkilat-ı Mahsusa in the Caucasus region. Kemal Bey, known for his organizer nature, acquired the significant influence by organizing the tradesmen unions. He led the establishment of national companies with the idea of creating a national economy of the Unionists. With the loss of World War I, he was among the founders of the“Karakol Society”, established to ship weapons and ammunition to the National Struggle movement launched against the occupations in Anatolia, but he was exiled to Malta by the British. Kemal Bey, escaping from exile, returned to Istanbul after being in various parts of Europe. In 1926, he was tried in the Independence Court due to the assassination attempt planned against Mustafa Kemal Pasha in Izmir and sentenced to death in his absence. He committed suicide suspiciously in the house where he was caught by the police while the trials were in progress.