Rwanda's rise over the past 20 years
Ruanda'nın son 20 yıldaki yükselişi
  1. Tez No: 752009
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. ERIK IVAR RINGMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Afrika kıtasındaki birçok ülke yıllardır açlık, terörizm ve ekonomik krizlerle mücadele ediyor. Geçmişten günümüze kadar geçen süreçte sanayinin gelişmesiyle birlikte hammadde ihtiyacı artmıştır. Ancak, dünyada süper güç olan ülkeler, 19. yüzyılın sonundan itibaren zengin yer altı ve yer üstü kaynaklarına sahip ve yönetimi kolay olan ülkeleri kendi çıkarları için hedef olarak belirlemişlerdir. Bu tanıma uyan ülkeler çoğunlukla Afrika kıtasında bulunmaktadır. Kendi siyasi ve ekonomik geleceklerini belirleyemeyen bu ülkeler açlık, kaos, ekonomik krizler, terör faaliyetleri ve benzeri olumsuzluklarla karşı karşıya kalmıştır. Ruanda, 1959'da Belçika mandasından kurtulmuş ve 1994'te dünya tarihindeki en büyük soykırımlardan birine tanık olmuştur. Bu büyük insanlık trajedisinin ardından, Ruanda 1996'da siyasi, ekonomik ve kültürel reformlar geliştirmeye karar vermiştir. 2000'de Paul Kagame'nin iktidara gelmesi ve 20 yıldır değişmeden kalması, ülkenin ekonomik ve politik olarak hızla gelişmesini sağlamıştır. Afrika'da birçok ülkenin uyguladığı politikalardan farklı politikalar izleyen Ruanda, hızla gelişen ekonomisi ve gelişmişlik düzeyi ile Afrika'daki birçok ülkeye örnek olmuştur. Bu gelişme oranı Ruanda'nın stratejisini araştırmaya değer kılmaktadır. Daha önce yapılmış olan çalışmalara bakıldığında, Ruanda ile ilgili yapılan çalışmaların birçoğu Ruanda-Burundi'nin tarihi geçmişi ve Belçika ve Fransa sömürgesi olduğu dönemlere ait ya da Ruanda soykırımıyla ilgili çalışmalardır. Fakat Ruanda, şu anda Singapur'un gelişmek için uyguladığı mali politikaları uygulayarak hızla ekonomisini geliştirmeye başlamıştır. Bu çalışma Afrika'da küçük bir ülke olan Ruanda'nın gelişmesine dikkat çekerek, ülkedeki sağlık, ekonomi, ticaret, eğitim gibi temel gelişmişlik kriterlerine göre gelişme hızını incelemek amacıyla yazılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Many countries in the African continent have been struggling with hunger, terrorism, and economic crises for years. In the process from the past to the present, the need for raw materials has increased with the development of the industry. Since the end of the 19th century, however, countries that are superpowers have seen countries with rich underground and aboveground resources, and easy management as targets for their own interests. Countries that fit this definition are mostly located on the African continent. Unable to determine their own political and economic future, these countries faced starvation, chaos, economic crises, terrorist activities and similar negativities. Rwanda survived the Belgian mandate in 1959 and witnessed the largest genocide in world history in 1994. After this great human tragedy, Rwanda decided to develop political, economic and cultural reforms in 1996. The coming to power of Paul Kagame in 2000 and remaining unchanged for 20 years enabled the country to rapidly develop economically and politically. While developing rapidly, Rwanda, which follows policies different from the policies implemented by many countries in Africa, has set an example for many countries in Africa with its rapidly developing economy and level of development. This rate of development makes Rwanda's strategy worth exploring. Looking at the previous studies, most of the studies on Rwanda are from the historical background of Rwanda-Burundi and the colonies of Belgium and France or the Rwanda genocide. However, Rwanda has started to develop its economy rapidly by implementing the financial policies implemented by Singapore to develop. This study is written to draw attention to the development of Rwanda, a small country in Africa, and to examine the rate of development in the country according to basic development criteria such as health, economy, trade, and education.