TlPrSe2-TlPr2Se4 sisteminin faz dengesi, oluşan fazların fiziko kimya özelliklerinin incelenmesi
Phase equilibrium of TlPrSe2-TlPr2Se4 system, investigation of physico - chemical properties of the phases formed
  1. Tez No: 752025
  2. Yazar: TUBA KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYRAN AHMEDOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
TlPrSe2-TlPr2Se4 sisteminin alaşımları incelenmiş, fiziko kimyasal analiz yöntemleri Diferansiyel Termal Analiz (DTA), X-Işını Kırınım Yöntemi (XRD), Mikroyapı Analizi (MYA), ayrıca yoğunluk ve mikrosertlik ölçümü ile faz diyagramı oluşturulmuştur. TlPrSe2-TlPr2Se4 sistemi kvaziüçlü Pr2Se3-Tl2Se-TlSe sisteminin kısmı kvazibinar kesiti olduğu belirlenmiştir. Mikroyapı analizi sonucuna göre sistemdeki bileşenlere dayalı oda sıcaklığında katı çözelti alanı araştırılmıştır ve TlPr2Se4 bileşiğinin 10 mol % katı çözelti alanına sahip olduğu, peritektik TlPrSe2 bileşiğine dayalı katı çözelti alanı ise pratik olarak belirlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Alloys of the TlPrSe2-TlPr2Se4 system were investigated, physicochemical studies were carried out using the methods of differential thermal analysis (DTA), X-ray phase analysis (XRD), microstructural analysis (MSA), as well as measurements of density and microhardness, a phase diagram was constructed. It has been established that the TlPrSe2-TlPr2Se4 system is a partial quasi-binary region of the Pr2Se3-Tl2Se-TlSe quasi-ternary system. According to the results of microstructural analysis, the area of the solid solution based on the components in the system was studied at room temperature, and the area of the solid solution based on the peritectic compound TlPrSe2 was practically not determined, where the TlPr2Se4 compound had a solid solution area of 10 mol.%.