Transnational agency or economic empowerment? Experiences of Kyrgyz domestic workers in Turkey
Ulusötesi faillik veya ekonomik güçlenme? Türkiye'deki Kırgız ev işçilerinin deneyimleri
- Tez No: 752032
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR AKGÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu tez, Kırgız ev işçilerinin Türkiye´deki ulusötesi failliklerinin olanaklarını ve sınırlılıklarını şekillendiren koşulları araştırmaktadır. Ulusötesi faillik, ilişkisel çerçeveye uygun olarak, bir aktörün, farklı şemaları ve kaynakları bir dünyadan diğerine aktararak ve bu dünyalar arasındaki çeşitli etkileşimleri kapsayan zamansal yönelimler geliştirerek farklı sosyal dünyaları birleştirme kapasitesi olarak tanımlanır. Bu nedenle tezin amacı, bu farklı sosyal dünyaların nasıl bağlantılı olduğunu ve bu bağlantının, Kırgız kadınların Türkiye´ye ev işçisi olarak göç etme ve iş tecrübelerine göre ulusal sınırları aşan ve değişen ilişkilerde nasıl somutlaştığını göstermektir. Ankara´daki 17 Kırgız ev işçisi ile birincil veri kaynağı olarak yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler kullanılarak, Kırgız kadınlarının üç sosyal dünyası betimlenmiştir: Kırgızistan´daki aile ve akrabalık ilişkileri, Sovyet sonrası alandaki ve Türkiye´deki emek göçü sırasında gelişen göçmen ağları ve Ankara´da işgücü piyasasındaki istihdam ilişkileri. Sonuç olarak, çalışma, mevcut sorunları çözmek ve şimdiki deneyimlere göre gelecek planları inşa etmek için geçmiş etkileşimleri şemalaştırarak sosyal dünyaları birbirine bağlayan Kırgız ev işçilerinin zihinlerinde ve eylemlerinde geçmişin, şimdiki zamanın ve geleceğin nasıl bağlantılı olduğunu göstermektedir. Bulgular, failliğin, Kırgızistan ve Türkiye´deki siyasi, ekonomik ve kültürel yapılara nasıl bağlı olduğuna ışık tutmaktadır. Sonuç olarak çalışma, yapısal kısıtlamalar içinde hareket etseler de, Kırgız kadınlarının Türkiye´de emek göçü ile ev işçisi olarak ekonomik açıdan güçlendiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis investigates the conditions shaping the possibilities and limitations of the transnational agency of Kyrgyz domestic workers in Turkey. Transnational agency, following the relational framework, is understood as a capacity of an actor to unify different social worlds by transposing different schemas and resources from one world to another and developing temporal orientations encompassing various interactions across these worlds. The objective is to show how social worlds are connected and how this connection is embodied in relations transcending national boundaries and transforming according to the experiences of Kyrgyz women during migration and employment as live-in domestic workers in Turkey. By using semi-structured in-depth interviews with 17 Kyrgyz domestic workers in Ankara as a primary source of data, three social worlds of Kyrgyz women are delineated: family and kinship relations in Kyrgyzstan, migrant networks developed during labor migration in the post-Soviet space and Turkey, and employment relations in the reproductive labor market in Ankara. Consequently, the study demonstrates how past, present, and future are connected in the minds and practices of Kyrgyz domestic workers, who thereby link social worlds by schematizing the past interactions to solve the present problems and build plans for the future in accordance to present experiences. Nevertheless, the findings shed light on how the agency is contingent on political, economic, and cultural structures in Kyrgyzstan and Turkey. As a result, the study concludes that Kyrgyz women become economically empowered through labor migration and employment as domestic workers in Turkey while still acting within the structural constraints.