Büyük İskender ve Hellenizm politikasının kültürel etkileri / etkileşimleri
The cultural effects / Interaction of Alexander the great and the Hellenism's policy
  1. Tez No: 752033
  2. Yazar: DERYA BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL ASLANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Büyük İskender MÖ 356'da Pella'da dünyaya gelmiştir. Çocukluğu ve gençliği boyunca Yunan kültürü etkisiyle yetişmiştir. Babası II. Philippos, polisler şeklinde teşkilatlanmış Yunan şehir devletlerini bir araya getirmiştir. İskender de babasının başlattığı üniter yönetim anlayışını bilinen dünyanın genelinde bir imparatorluk kurarak hayata geçirmek istemiş ve bu isteğinde de muvaffak olmuştur. İskender, babasının bir suikast sonucu hayatını kaybetmesi üzerine henüz 20 yaşındayken tahta geçmiştir. İlk icraatı Büyük Pers İmparatorluğu üzerine ilerlemek ve Yunan devletleri ile süregelen husumetten kaynaklı“öç seferi”kapsamında üç büyük savaş vermiş ve hepsinden muzaffer ayrılmıştır. Tahtta kaldığı kısa süre boyunca bilinen dünyanın neredeyse tamamını tek bir yönetim altında toplamayı başarmıştır. İlhak ettiği bölgelere Yunan kültürünü taşımıştır. Kısa ömrüne birçok başarı sığdıran İskender genç yaşta hayatını kaybetmiştir (MÖ 323). Batı kültürünü temsil eden Yunan kültürü ile Doğu kültürünün sentezlenmesiyle ortaya çıkmış olan Hellenistik Kültür, üstün sirayet gücüyle birbirine uzak coğrafyalarda müşterek bir Sosyo-kültürel yapının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Tarihsel süreçte de farklı kültürlerde Hellenistik kültür ögelerine rastlamak mümkündür.
Özet (Çeviri)
Alexander the Great was born at B.C 356 in Pella. He grew up under the influence of Greek culture throughout his childhood and youth. He brought together the Greek city-states organized in the form of police by his father, Philip the Second. Alexander wanted to implement the organization known as the unit management approach, which his father started, by establishing an empire around the world, and he succeeded in this request. Alexander took the throne at the age of 20, after his father died as a result of an assassination. His first action was to advance on the Great Prince Empire, and he fought three great wars within the scope of the“vengeance campaign”arising from the ongoing enmity with the Greek states and he was victorious from all of them. During his short stay on the throne, he succeeded in bringing almost the whole of the world under a single government. He carried Greek culture to the regions he annexed. Alexander, who had many successes in his short life, died at a young age (B.C 323). Hellenistic Culture, which represents Western culture and emerged by synthesizing Greek culture and Eastern culture, has provided the emergence of a common Socio-Cultural structure in geographies far from each other with its superior contagion power. It is possible to encounter Hellenistic cultural elements in different cultures in the historical process.