Türkiye'nin batısında bulunan bazı nehir ve göllerdeki submergent makrofit türlerinin genel fizikokimyasal parametrelerle ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between submerged macrophyte species and general physicochemical parameters in some rivers and lakes in western Turkey
- Tez No: 752048
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMRE YAPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Söz konusu çalışmada 2000 yılında yayınlanarak yürürlüğe giren Su Çerçeve Direktifi'ne uygun olarak toplanmış olan ve farklı su kütlesi tiplerini temsil eden nehir ve göllerdeki submergent makrofit türleri ile genel kimyasal ve fizikokimyasal parametreler arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada sucul makrofitlerle abiyotik faktörlerin ilişkisinin değerlendirilmesi maksadıyla Kanonik Uyum Analizi'nden faydalanılmış olup göl ve nehir istasyonları ayrı ayrı analize tabi tutulmuştur. Ayrıca nehir makrofitlerinin dağılımını ve bolluğunu etkileyen önemli parametrelerden olan orto-fosfat parametresinin diğer nehir parametreleriyle birlikte analize dahil edildiği farklı bir senaryo çalışılmıştır. Ülkemizin batı yarısında bulunan bazı nehir ve göllerde gerçekleştirilen bu çalışmanın sonucunda; submergent makrofit taksonlarının dağılımını etkileyen faktörler arasında, organik kirlilik ve ötrofikasyon baskısını indike eden abiyotik faktörlerin yanısıra elektriksel iletkenlik, alkalinite gibi fizikokimyasal parametrelerin yer aldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to investigate the relationship between submerged macrophyte species in rivers and lakes representing different water body types and general chemical and physicochemical parameters, which were collected in accordance with the Water Framework Directive, which was published and entered into force in 2000. In the study, Canonical Correspondence Analysis was used to evaluate the relationship between aquatic macrophytes and abiotic factors, and lake and river stations were analyzed separately. In addition, a different scenario was studied in which the ortho-phosphate parameter, which is one of the important parameters affecting the distribution and abundance of river macrophytes, was included in the analysis together with other river parameters. This study carried out in some rivers and lakes in the western half of our country; Among the factors affecting the distribution of submerged macrophyte taxa, physicochemical parameters such as electrical conductivity and alkalinity, as well as organic pollution and abiotic factors indicating eutrophication pressure, were determined.