Investigating the barrier performance of geosynthetic clay liners (GCLs) to calcium chloride solutions in terms of mass per unit area of bentonite and needle punching density
Geosentetik kil örtülerin (GKÖ) kalsiyum klorür çözeltilerine karşı bariyer performansının birim alan başına bentonit kütlesi ve iğneleme yoğunluğu açısından incelenmesi
- Tez No: 752086
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAKAN ÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma kapsamında, birim alan başına bentonit kütlesinin (BABBK) ve iğnelenme yoğunluğunun (İY) etkisini incelemek için geosentetik kil astarlar (GKÖ'ler) üzerinde bariyer performans testleri yapılmıştır. İlk bölümde, üretici tarafından sağlanan iki tip orijinal GKÖ, polimer-bentonit GKÖ (P-GKÖ) ve sodyum-bentonit GKÖ (Na-GKÖ), test edildi. Orijinal GKÖ'lerin BABBK'leri testlerde 3.0 kg/m2, 4.0 kg/m2 ve 5.0 kg/m2 idi. Öte yandan, İY'nin GKÖ'lerin hidrolik iletkenliği üzerindeki etkisini belirlemek için laboratuvar tipi bir GKÖ iğneleme aparatı tasarlanmış ve üretilmiştir. Laboratuvar koşullarında aparat ile 5, 10 ve 15 adet/cm2 İY'ye sahip yapay GKÖ'ler (Y-GKÖ'ler) üretildi. Ayrıca Y-GKÖ'lerin imalatı sırasında, P-GKÖ'lere benzemesi için ile aynı malzemeler (yani geotekstiller ve bentonit) kullanılmıştır. Testlerde deiyonize su (DS) ve farklı konsantrasyonlarda kalsiyum klorür (CaCl2) çözeltileri kullanılmıştır. Sonuçlara göre, GKÖ'lerin BABBK'sinin, yüksek konsantrasyonlarda CaCl2 çözeltileri ile hidrolik iletkenlik testleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu gözlendi. Özellikle BABBK, hidrolik atılımı etkiler. Yani GKÖ'lerin hidrolik iletkenliği MPUA arttığında daha geç artmaya başlamıştır. P-GKÖ'de hidrolik atılım, Na-GKÖ ile karşılaştırıldığında geç gerçekleşti. Bu da, GKÖ'de polimerize bentonit kullanılmasının hidrolik iletkenlikteki artışı geciktirdiği anlamına gelir. Ayrıca orijinal GKÖ'leri Y-GKÖ'ler ile karşılaştırdığımızda, İY'nin GKÖ'lerin hidrolik iletkenliği üzerindeki etkisi nispeten görüldü. Genel olarak, lif demetlerinin varlığı, hidrolik iletkenliğin artmasına izin veren başlıca faktördür. Hidrolik iletkenliği arttıran rollerinin üstesinden gelmek için BABBK ayrıca arttırılabilir.
Özet (Çeviri)
In the content of this study, barrier performance tests were conducted on geosynthetic clay liners (GCLs) to examine the influence of mass per unit area of bentonite (MPUA) and needle-punching density (NPD) on the hydraulic conductivity. In the first part, two types of original GCLs provided by the manufacturer, sodium-bentonite GCL (Na-GCL) and polymer-bentonite GCL (P-GCL), were subjected to tests. The MPUA of original GCLs were 3.0 kg/m2, 4.0 kg/m2 and 5.0 kg/m2. On the other hand, a laboratory type GCL needle-punching apparatus was designed and produced to determine the influence of NPD on the hydraulic conductivity of GCLs. Artificial GCLs (A-GCLs) that have 5, 10 and 15 /cm2 NPD was produced with the apparatus. To resemble P-GCL, the same type of geotextiles and bentonite were used while manufacturing A-GCLs. Deionized water (DIW) and different concentrations of calcium chloride (CaCl2) solutions were used in the tests. According to the results, the MPUA of GCLs was observed to have a significant effect on the hydraulic conductivity tests when GCLs were permeated with high concentrations of CaCl2 solutions. Especially, MPUA influence the hydraulic breakthrough. That is, hydraulic conductivity of GCLs started to increase later when MPUA increased. The hydraulic breakthrough for the P-GCL was late when compared to Na-GCL. This means that using polymerized bentonite in GCL delay the increase in the hydraulic conductivity. In addition, the influence of NPD on the hydraulic conductivity of GCLs was slightly seen when comparing original GCLs with A-GCLs. As an overall, existence of bundles of fibers are the principal factor that allow increase in the hydraulic conductivity. To overcome their incremental role on hydraulic conductivity, MPUA may be increased furthermore.